btbilgi

Temmuz’un ilk haftasında Fransa’nın elektrikli otomobillerin yaygınlaştırılması için vermeye niyetlendiği bir kararı duyduk. Buna göre 2040 yılı itibarı ile Fransa çapında artık benzinli veya dizel araç satışı yapılmayacak. Yeni satılan arabaların hepsinin elektrikli olması gibi bir durum sözkonusu. Şimdi bu kararı desteklercesine İngiltere de bir karar açıkladı.

İngiltere’nin şehirleşmiş bölgelerinde hava kirliliğinin artışı durdurulamıyor. Her ne kadar Londra gibi büyük şehirlerde dizel araçların kullanımı sınırlanmış olsa bile, anlaşılan daha katı önlemlere ihtiyaç var. The Guardian gazetesine yapılan resmi açıklamada bahsedilen yasağa, İngiltere halkının sağlığını koruyabilmek için ihtiyaç olduğunun altı çiziliyor. Hava kirliliğinin senede 2,7 milyar Sterlin değerinde verimlilik düşüşüne yol açtığından bahsedilmekte. Bu yönde hazırlanan planlar ve yerel yönetimlere önerilen hava kirliliği azaltma planlarının 3 milyar Sterlin’lik bir bütçesi olacağı da verilen bilgiler arasında.

Fransa dışında benzinli ve dizel araçların satışını yasaklama gibi radikal bir planı Norveç de uygulayacak. Norveç’in bu geçiş için belirlediği tarih daha da yakın, 2025 yılı. Fakat Norveç’in böyle bir planı uygulaması çok daha kolay olacak, çünkü ülke elektrikli araç satışlarında ve penetrasyon seviyelerinde dünya lideri.

İngiltere’de elektrikli araçlara geçişi kolaylaştırmak için benzin istasyonlarına elektrikli otomobil şarj birimleri kurulması gibi yan çalışmalar da planlanmış. Halen devam etmekte olan bir başka özendirici faktör ise, elektrikli bir araba satın almak isteyen vatandaşlara 4 bin 500 Sterlin’lik devlet indirimi fırsatı. Bu tür kararlar sayesinde şu anda elektrikli araç satışları, yeni araba satışlarının toplamda yüzde 4,2’sine varmış durumda. İngiliz hükümetinin daha da ayrıntılı ve ek maddeler içeren bir yol haritasını yakın zamanda sunması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.