btbilgi

Gıda atığının dünya çapında ciddi boyutlara ulaşması, üretilen gıda fazlasının doğru şekilde değerlendirilmiyor olması ve gezegenin farklı kesimlerinde insanların açlıktan ölüyor olmasından yola çıkan Fazla Gıda yapılan israfa çözüm getirmek amacıyla yola çıkan bir girişim.  Günümüz verilerine bakıldığında insan tüketimi için üretilen gıdaların yaklaşık yüzde 30’unun insan tüketimi ile sonuçlanmayıp, israf olmasını önleme hedefi ile kurgulanan bir online platformla fazla gıdaların değerlendirilmesi ilkesi ile yol alıyor.

Fazla Gıda Accelerate 2030 programı arasına seçilen 10 girişim arasında yer aldı2014 yılında bir fikir olarak ortaya çıkan FazlaGıda.com, 2016 Ocak ayında Olcay Silahlı ve Arda Eren tarafından şirketleşerek bir girişime dönüştürülmüştü. Türkiye için faydalı bir işi teknoloji tabanlı olarak kurarak, bu konuda sektöre ilham olmak isteyen Fazla Gıda’nın hedefleri arasında toplumun farklı kesimlerinde farkındalık yaratmak ve bilinçlendirmek var. FazlaGıda.com’un bu amaçla çıktığı yolculuğun Global Goals kapsamında yer alan hedeflerden iklim değişikliği ve gelir eşitsizliği konuları da kendisine seçtiği hedefler arasında yer alıyor.

Sağlanan mevcut yazılım altyapısının yanısıra kazanılan başarının arkasında sahada İstanbul’da Tuzla’dan Büyükçekmece’ye kadar geniş bir alanda atık yönetimi sürecinin her aşamasında uçtan uca süreç yönetimi ve danışmanlık veren ekibin özverili çalışmaları ile yakalanan başarı bulunuyor. Ülkemizde etki odaklı girişimcilik adına sağlanan desteklerle Fazla Gıda saha ekibini genişleterek önümüzdeki aylarda Anadolu’da yeni şehirler ve Almanya’da da operasyonlarına başlıyor.

Türkiye’de Etki Odaklı ve Sürdürülebilir Girişimcilik konusunda örnek olma ve Gıda Atığı ile mücadele etme amacı ve “İyi bir İş” kurmak vizyonu ile Gıda Atığı’nın işletmelere, topluma ve çevreye olan finansal ve çevresel etkilerini minimize etmek amacı ile henüz 2017 Ocak ayı itibari ile çıktıkları yolculuklarının hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ettiğini dile getiren Fazla Gıda ortaklarından Olcay Silahlı  sözlerini şu şekilde sonlandırıyor:  “Gerek ülkemiz gerekse yurtdışında birçok organizasyon ve platformda görülen ilgi ve destek Gıda Atığı sorununa yenilikçi ve öncü çözüm Fazla Gıda’nın etkisini genişletmek için bizi daha da çok teşvik ediyor. Fazla Gıda ekibi olarak teşekkür eder, bu sorumluluk ile çalışmalarımıza devam edeceğimizi paylaşmak isterim.”

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Impact Hub işbirliği ile Küresel Hedeflere çözüm bulmak amacı ile organize edilen “Accelerate 2030” programına Dünya çapında başvuruların içinden seçilen 10 Finalist Gana’dan Benben, Ruanda’dan Safe Motors, Güney Afrika’dan Sya Funda, Güney Afrika’dan HearX, Filipinler’den Salt, Kamboçya’dan Tree Alliance, Kolombia Juilis, Brezilya PiiPee, Türkiye’den de Global Markası Whole Surplus ile Fazla Gıda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.