btbilgi

Finlandiyalı araştırmacılar çok ilginç bir fikre imza atıp, yenilenebilir enerji kaynaklarından alınan elektrik ile protein elde ettiler. Bu proje ‘Lappeenranta University of Technology’ (LUT) ve Finlandiya VTT Teknik Araştırma Merkezi’nin ortak bir çalışması. ‘Elektrikten Gıda Üretmek’ isimli programda geliştirilen sentetik gıda, gelecekte dünya çapında gıda ulaştırmakta zorlanılan bölgelerde kullanıma sokulabilir.

Bu sentetik gıda türü tek hücreli proteinlerden oluşuyor ve sadece elektrik, su, karbondioksit ve hidrojen oksitleyen bakterilere ihtiyaç duyuyor. Tüm malzemeler bir biyoreaktöre sokuluyor, işlem sonucunda pastörizasyon yapılıyor ve kuru bir toz elde ediliyor. Bu toz yüzde 50 protein ve yüzde 25 karbohidratlardan meydana geldiği için oldukça besleyici denilebilir. Tozun dokusunu değiştirmek istenirse, karışımdaki bakterilerin genetik yapısı ile oynayarak bu da mümkün.

Temiz elektrik, su, karbondioksit ve bakteriden sentetik gıda üretildi

Sistem şimdilik çok verimli değil ve yüksek volümde ürün çıkartamıyor. Bir bardak büyüklüğündeki bir biyoreaktör, 1 gramlık gıda için iki hafta çalışmak durumunda. Araştırma ekibi yaptığı açıklamada şu anda teknolojinin çeşitli öğelerinin geliştirilmesine uğraştıklarını belirtmişler. Farklı biyoreaktör fikirleri, volümü artırmak ve işlemlerin daha kontrollü hale gelmesi gibi. Ayrıca bu üretilen gıdanın gerekli izinleri alması ve kullanılabilir olduğunun onaylanması da gerekli.

Temiz elektrik, su, karbondioksit ve bakteriden sentetik gıda üretildi

Eğer gerekli geliştirmeler yapılabilirse, bu fikir iki şekilde kullanılabilir deniliyor. Birincisi tarım uygun olmayan bölgelerde sabit bir gıda maddesi üretimi için. Örneğin çöllerde veya doğa felaketi yaşanmış ve tarım ürünlerinin kaybedildiği yerlerde. Bu işlemin yapıldığı cihazın belli bir lokasyonda veya şartlarda bulunması gerekmiyor. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak kesintisiz şekilde sentetik gıda üretilebilir.

İkincisi ise insanlığı beslemek için ana protein kaynağı olarak. Böylece hayvansal proteine olan bağımlılık azalır. Şu anda hayvansal ürünlerin üretimi, dünya çapında sera gazları emisyonunun yüzde 14-18 arası kadar bir miktardan sorumlu. Eğer sabit bir sentetik protein kaynağı sağlanırsa, bu gelişme küresel ısınmanın engellenmesi konusunda da destek olacaktır. Bu tür yan çözümlere farklı örnekler olarak laboraturvarda sentetik et üretimi ve böceklerden elde edilen protein de gösterilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.