btbilgi

Sinema dünya üzerinde en büyük eğlence endüstrilerinden biri. Bu endüstrinin her noktasında çok para harcanıyor, telifler, yapımlar, oyuncular, satışlar, biletler, Blu-ray’ler… Ve hepsi  de tek bir şey için, film izleyicisinin memnuniyeti. Peki izleyicinin memnuniyeti nasıl ölçülür? Eğlence devi Disney işte tam bu noktaya parmak basıyor ve yüz analizi ile tepki ölçebilecek bir sistem geliştiriyor.

Disney’in Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ile gerçekleştirdiği bu çalışma, IEEE’nin Hawaii’deki ‘Bilgisayar Görüşü ve İmaj Tanıma Konferansı’nda sunulmuş. Sistem sinema izleyicilerinin suratlarının kaydedilip analiz edilerek, farklı tepkilerin otomatik şekilde ayırtedilebilmesine dayanıyor. Yazılım sinema salonunda kaydedilen izleyici görüntülerini ‘factorized variational auto encoders’ (FVAE) denilen bir teknikle işlemden geçiriyor.

Disney sinema izleyicilerinin yüz analizinden tepki ölçmek istiyor

Bu yüz tanıma ve analiz sistemi Disney’in Ar-Ge kolu olan ‘Disney Research’ tarafından, sinema salonlarındaki yüksek çözünürlükli kızılötesi kameralar ile test edilmiş. Firma test için izleyicilere ünlü filmlerinden ‘Big Hero 6’, ‘The Jungle Book’ and ‘Star Wars: The Force Awakens’ gibi örnekler göstermiş. 3 bin 179 kişiden alınan 16 milyon farklı yüz ifadesi analiz edilmiş ve yüksek oranda başarı elde edildiği ifade edilmekte. Yazılım kaç kişinin güldüğünü, sıkıldığını ve genel ifadelerini saptamayı başarmış.

Disney sinema izleyicilerinin yüz analizinden tepki ölçmek istiyor

Disney’den yapılan açıklamada yazılımın sadece birkaç dakikalık bir tarama sonucunda, izleyicinin bir filmin belli bir sahnesine ne tepki verdiğini kolayca tahmin edebileceği belirtiliyor. Elde edilen sonuçlar kontrolden geçiyor ve yazılımın algoritmaları her verilen örnek ile kendini geliştiriyor. Zamanla sistemin daha isabetli analizler yapması öngörülmüş. Yüz tarama ile ifade analizi sadece sinema endüstrisinde değil, güvenlik ve sağlık gibi farklı alanlarda da işe yarayabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.