btbilgi

Dünyanın online perakende lideri Amazon, bir yandan Whole Foods gibi firmaları alarak uzman olmadığı yan dallara kayıyor, bir diğer yandan da sanal alışveriş gibi alanlarda yenilikler planlıyor. Müşterilerini kaybeme endişesi olmadığı zaman, böyle bir devin daha rahat davranacağını zannedebilirsiniz. Ama işin aslı öyle olmuyor. Tüm teknoloji bazlı firmalar gibi Amazon da patent üzerine patent alıyor. Tabi ki bunların hepsinin gerçek bir ürüne veya çözüme dönüşeceği garanti değil.

Amazon’un son iki patenti ‘Augmented Reality Presentation’ (Artırılmış Gerçeklik Sunumu) ve ‘Forming a Representation of an Item With Light’ (Işık İle Bir Nesnenin Yeniden Yaratılması) başlıklarını taşıyor. Patent açıklamalarında bir e-ticaret sitesinden alınan çeşitli ürünlerin görüntülerinin işlenmesinden bahsediliyor. Ardından müşteri bu ürün görselini kendi fotoğrafı veya gerçek zamanlı imajı üzerinde sanal olarak deneyebilecek. Mesela alışveriş sitesinde beğendiğiniz bir saatin bileğinizde nasıl duracağını, ikinci patente göre ise bir mobilyanın odanıza yakışıp yakışmayacağını sanal olarak görebileceksiniz.

Amazon’dan evde sanal alışveriş için artırılmış gerçeklik patentleri

Bu teknolojide önemli iki teknik nokta var. Birincisi sanal olarak test edilecek ürünün yüksek kalitede üç boyutlu şekilde yeniden yaratılabilmesi. İkincisi ise müşterinin kendisinin ve bulunduğu ortamın yüksek kalitede sanal dünyada kullanılması. İkisinin de kaliteli şekilde işlenmesi, sanal alışveriş sisteminin gerçekçi olmasını ve müşterinin karar verme mekanizmasını tetiklemeye yarayacak. Patent bu deneyimi daha sahici kılabilmek için, sanal ürünlerin yansıtıcı yüzeylere sahip olmasından da bahsediyor. Mesela bir TV setinin odanızda nasıl durduğunu artırılmış gerçeklik gözlüğü ile test ederken, TV ekranı yüzeyinde odanız ve siz yansıma olarak görünebilir olacaksınız.

Amazon’dan evde sanal alışveriş için artırılmış gerçeklik patentleri

Patent metinlerinde bu türden bir teknolojinin en büyük faydasının, satın alınıp da beğenilmeyen ürün geri dönüşlerini azaltma noktasında olacağı belirtiliyor. Ayrıca mağazaların hiper-gerçekçi sanal ürün deneme imkanı sunması, rafta daha az ürün bulundurarak lojistik ve mağaza masraflarından da tasarruf etmesi anlamına gelebilir. Böyle bir fırsat, müşteri açısından alışılagelmiş alışveriş konseptini tamamen bozma ve hatta yenileme imkanı yarattığı için önemli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.