btbilgi

Dizel motorlu araçların son senelerde yarattığı sıkıntılar artık gözardı edilebilir gibi değil. Hem atmosfere yaydıkları yüksek karbondioksit emisyonları, hem de otomobil üreticilerinin bu değerleri daha düşük göstermeye çalışırken yakalandıkları büyük usulsüzlük skandalı, dizel araçları kötü bir imaja sahip olarak gösteriyor. Üzerine hızla yükselen elektrikli araba trendi de dizel araçların mezarını kazmakta olan bir diğer faktör. Tabuta bir çivi de Alman spor otomobil devi Porsche çaktı.

Porsche CEO’su Oliver Blume, Reuters ile yaptığı bir söyleşide, en yeni geliştirdikleri dizel motor teknolojisinin, şirketin geliştireceği son versiyon olabileceğinden bahsediyor. Yani marka yakın gelcekte araçlarında dizel motor seçeneği sunmayabilir. Porsche halen Volkswagen grubunun bir alt markası ve VW’nin şu anda içinde olduğu dizel araç emisyon problemlerini takip ediyoruz. Dolayısı ile Clean Technica gibi bazı siteler bu açıklamanın markayı iyi göstermek için bir PR faaliyeti olduğundan şüphe ediyorlar.

Söyleşide CEO Blume, bu seçeneği incelediklerini ve henüz kesin karar verilmediğini iletmiş. Dizel motor seçeneği Porsche’nin tüm satışlarının yüzde 15’ini oluşturmakta. Demek oluyor ki bu seçenekten hemen vazgeçmeleri mümkün değil. Fakat Blume açıklamasında gelecek 10-15 yıl içinde hibrit ve elektrikli motor seçeneklerinin artacağını da belirtmiş durumda. Yani markanın dizel motordan tamamen vazgeçmesi 2030’ları bile bulabilir.

Blume firmanın popüler SUV serisi Macan’ın elektrikli bir versiyonu üzerinde çalışma ihtimalleri olduğunu iletiyor. 2025 civarında elektrikli modellerin tüm satışlarının yüze 5-10 kadarını oluşturması hedeflenmiş. Ayrıca Çin ve benzer Asya ülkelerinde elektrikli araçların hızla yükseleceği, 5 yıl içinde büyük Asya şehirlerinde çok az miktarda içten yanmalı motora sahip araba kalacağı gibi iddialı bir öngörüsü de var. Ama elektrikli otomobil devriminin taşraya ve kırsal alana aynı hızda yayılmayacağını da tahmin ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.