btbilgi

Fortune 100 listesinde yer alan en iyi işveren şirketlerin, diğer şirketlere oranla daha yüksek performans sergiledikleri görülüyor. Araştırmada ortaya konan en önemli bulgu, güvene dayalı kültürün şirketin geleceğini önemli oranda etkilemesi. Şirketler tarafından bilinmeyen veya önemsenmeyen çalışan odaklı yaklaşımlar, şirketlerin ekonomik performanslarını olumlu etkiliyor. Ayrıca çalışanların iletişim, yenilikçilik, yöneticilik becerisi ve işbirliği gibi alanlarda kendilerini geliştirmelerini mümkün kılıyor.

Çalışana verilen değer ile ekonomik büyüme doğru orantılı

Great Place to Work tarafından geliştirilen ve şirketlerin analizinde kullanılan yeni “For All Score” metodolojisi, etkileşim ve inovasyonun yanı sıra çalışanların işbirliği kurma yeteneklerini de değerlendiriyor. Rapor, çalışanın kim olduğuna ve şirket için ne yaptığına bakılmaksızın tüm çalışanları kapsayacak mükemmel bir işyeri kültürü oluşturan şirketlerin, halihazırda güven kültürü sağlayabilmiş olanlara göre daha da hızlı ve istikrarlı bir gelir artışı yakaladığını gösteriyor. Ayrıca bu şirketler, borsa performansı açısından da diğerlerini geride bırakıp, rekabet güçlerini geliştirebiliyor.

Yıllık gelir artışında 2,3 yerine 3,6 kat büyüme

Yapılan araştırmada, “For All Score” metodolojisi ile sıralama yapıldığında liste başı gelen şirketlerin daha hızlı büyüme elde ettikleri belirtiliyor. Bu metodolojinin sonuçlarına göre, şirketlerin yıllık ortalama gelirlerinde yüzde 13,7 artış kaydettikleri görülüyor. Geleneksel metodoloji ile sıralanan şirketlerin ise yıllık ortalama gelir artışlarında yüzde 12,5’lik bir artış sağladığı ifade ediliyor. “For All Score” metodolojisiyle liste başı ve liste sonu şirketler karşılaştırıldığında ortalama yıllık gelir artışında 3,6 katlık bir fark ortaya çıkıyor. Sadece çalışanların değerlendirmesini baz alan geleneksel metodolojide ise bu oran 2,3’te kalıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.