btbilgi

İngiltere’nin Manchester şehrinde inşa edilmiş yeni bir otel, modüler mimari konusundaki önyargıları tamamen ortadan kaldırabilir bir yapıtaşına sahip: Yük taşımak için kullanılan konteynerler. Daha önce mimari öğe olarak konteyner kullanıldığını görmüştük. Ama bir otel yapılması aklımıza gelmezdi doğrusu. Halbuki konteynerlerin sınırlı yüzey alanları, ev inşasından çok otel odası inşasına çok daha uygun.

220 odalık yeni Holiday Inn Express otelinin inşasından İngiliz kökenli mimarlık stüdyosu Chapman Taylor sorumlu. Stüdyo bu inşa şekline ‘volümetrik modüler tasarım’ diyor. 7 bin metrekarelik alana kurulan otel, farklı bir tesiste üretilen modüllerin inşa sahasına getirilip monte edilmesi ile oluşturulmakta. Kullanılan konteyner birimleri Çin’de üretiliyor. Her bir konteyner/oda halısı, mobilyası, elektrik donanımı, perdesi, duvar kağıtları ve pencereleri ile bitmiş şekilde geliyor. Birimlerin üretiminden ‘CIMC Modular Building Systems’ firması sorumlu.

CIMC firmasının yaptığı en önemli şey, konteynerlerin çıkıntı kenarlarını yoketmeyi ve birer kapalı kutu haline getirmeyi başarmış olmaları. Konteyner/odalardan üstüste 16 tane konulabiliyor. Kenarları ve köşeleri çok sağlam olduğu için bu kadar yükün taşınması mümkün oluyor. Konteynerlerdeki kalan tüm öğeler, yani duvarlar, taban ve tavan hafif paslanmaz çelik malzemeden inşa edilmiş. Her modül iki oda içeriyor. Ayrıca dış yüzeyde su geçirmez bir katman da var.

Projede konteyner/oda tasarımı 3 ay, üretim 3 ay ve Çin’den İngiltere’ye ulaştırma 2 ay sürmüş. 125 modül inşaat sahasına 2016’nın Kasım ayında ulaştırılmış. 36 modülün monte edilmesi sadece 3 gün sürmüş. Tüm modüllerin montajı ise 2016’nın Aralık ayında tamamlanmış. İnşaatın kalan kısmı ise modüllerin altyapı bağlantıları, binanın dış yüzeyinin kaplanması ve çatı bölümünün inşası ile tamamlanmış.

Konteyner teknolojisi tüm dünya çapında lojistiği yeniden şekillendirdiği gibi, yavaş yavaş mimariyi de şekillendiren bir nesne haline geliyor. Bu malzemenin varyasyonları, modülerliği ve önceden hazırlanabilirliği çok farklı yenilikçi fikirlerin ortaya çıkmasına yardım edecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.