btbilgi

2002’de gösterime giren Minority Report filmi, ünlü bilimkurgu yazarı Philip K. Dick’in bir hikayesinden uyarlama. Film 2054 yılında geçiyor ve psişik güçlere sahip insanlar, emniyet güçleri için çalışarak suç işleme ihtimali olan kişileri saptıyorlar. Filmde polisler potansiyel suçluları daha suç işlenmeden gözaltına alıyordu. İşte şimdi benzer bir sistem yapay zeka (AI) sayesinde Çin’de gerçek olabilir.

Çin kökenli ‘Cloud Walk’ firması bir süredir yapay zekayı bu yönde eğitiyor. Yüz tanıma ve büyük veri teknikleri biraraya getirilerek, insan hareketleri ve yüz ifadelerinden olası risk seviyelerinin ölçülmesine uğraşılmakta. Yapay zeka çeşitli şehir kameralarından gelen görüntüleri anlık olarak takip ediyor. Yüz tanıma ile kimlik doğrulaması yapıyor ve bazı önemli noktalarda sıklıkla bulunan kişileri tespit edebiliyor. Mesela silah dükkanları, kuyumcular, bankalar ve belli tren/metro/otobüs istasyonlarını normal bir ortalamadan daha fazla ziyaret eden insanlar şüpheli listesine alınabiliyor.

The Financial Times gazetesine açıklama yapan bir şirket yetkilisi, “Bir kişi gidip bir bıçak alıyorsa sorun yok. Ama aynı kişi kısa süre aralıkla insan boyunda bir torba, bir çekiç ve hidroklorik asit alıyorsa, potansiyel suçlu olma ihtimali bulunmakta” diyor. Şirketin geliştirdiği yazılım Çin’deki 50 şehrin emniyet güçlerinin veritabanlarına bağlı ve gerçek zamanlı görsel tarama yapmakta. Minority Report filminde de benzer bir senaryo işlenmekteydi.

Çin 176 milyondan fazla güvenlik kamerası ve aşırı şüpheci yönetimi ile bu tür bir çözümün kullanılabileceği ideal yerlerden biri. Ayrıca Çin hükümeti 2030 yılında dünyanın lider yapay zeka teknolojilerine sahip olmak için tasarladığı yol planını da açıkladı. Buna göre yapay zeka sadece fabrikalarda değil, okullarda kopya çekilmesini engellemek, sokaklarda serserilik yapanları saptamak ve hatta şirket tuvaletlerinde aşırı tuvalet kağıdı kullanımının önünü kesmek için bile devreye alınabilir.

Yapay zeka insanların hayatını geliştirmek ve zenginleştirmek için kullanılabildiği gibi, sibersuçlar işlemek için de kullanılabilir. Akıllı arabaların trafiği azaltma ve kazaları önleme çabalarına destek olmak yelpazenin bir ucunda, hiç işlememiş olduğu bir suçtan insanları hapse attırmaya karar vermek ise diğer ucunda. Önemli olan, bu fütüristik yöntemlerin nasıl kullanacağına kim karar verecek? Masum vatandaşların bu konularda herhangi bir söz hakkı olacak mı? Yoksa Minority Report filmi ve Person of Interest dizisi gibi distopik eserlerin gerçek olduğuna şahit mi olacağız?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.