btbilgi

Tüm dünya küresel ısınma, hava kirliliği, karbondioksit emisyonları gibi konularla çalkalanıyor. Bu konularla ilgili bir önyargı ise bireylerin üzerine çöreklenmiş durumda: Çevresel çözümleri sadece hükümetler, devletler ve şirketler getirebilir. Bu da birey olarak yapacak hiçbir şeyimiz olmadığını kabullenmek demek oluyor. Halbuki karbon ayak izi küçültmek için yapılacak çok şey var.

İsviçre ve İngiliz Kolumbiyası’ndan bir grup araştırmacı, gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların çevreyi korumak için alabileceği 148 aksiyonu listelemişler. 39 farklı kaynaktan her bir aksiyonun karbon ayak izi küçültmede ne kadar etkili olabileceği derlenmiş. Mesela kıtalararası bir uçuş yapmayarak veya ikinci bir çocuk sahibi olmayarak Dünya’yı kurtarabileceğinizi hiç düşünür müydünüz?

Araştırma raporu aşağıdaki infografik ile kabaca özetlenmiş. Buna göre evinizdeki ampulleri LED ampullerle değiştirmek, çamaşırlar için kurutucu kullanmamak veya aktif olarak geri dönüşüm yapmak ne yazık ki karbon ayak izi küçültmede pek işe yaramıyor. Kısa vadede olumlu sonuçları olabilir, elektrik faturalarını azaltılması veya genel ev giderlerinizin düşmesi gibi. Ama çevrenin korunması için uzun vadeli çözümlerin hepsi hayat şeklinizi ciddi şekilde etkileyebilecek kararlar alınmasını gerektiriyor.

Kişisel karbon ayak izi nasıl küçültülür: Zengin olmayarak…

Mesela araştırmaya göre bir çocuk doğurmak Dünya’nın korunması için yapabileceğiniz en kötü şey. Bunun kadar dramatik olmasa bile, benzinli/dizel arabanızdan vazgeçip her yere toplu taşıma veya bisikletle gidip gelmek de en başarılı uzun vadeli karbon ayak izi azaltma çözümlerinden biri gibi görünüyor. Yeşil enerji satın alarak direk destek vermek ve kıtalararası uçuşlar yapmamak da etkili çözümlerden. Hibrit veya elektrikli bir otomobil sahibi olmak ortalama bir çözüm ama kalıcı etkileri bulunuyor. Vejeteryan bir yaşam tarzı da ortalama bulunan çözümlerden. Yani eğer vejeteryanlığı benimsiyorsanız, bunu sadece Dünya için değil, kendi sağlığınızı da düşünerek yapmalısınız.

Fakat 2015’de Oxfam tarafından sunulan bir rapor, bize kişisel hayat tarzımızın çok daha ciddi sonuçları olduğunu gösteriyor. Bu araştırmaya göre, dünya çapında en çok karbondioksit emisyonu en zengin yüzde 10 kesimin kararları ve aksiyonları ile üretiliyor. Dünyanın en zengin yüzde 10’u, karbon emisyonlarının yüzde 49’unn oluşumundan sorumlu. Ama burada bile dengesizlik var. Çünkü ABD’nin en zengin yüzde 10’u ev başına karbondioksit üretiminde yıllık 50 tondan sorumluyken, bu aralar epey suçlanan Çin’in en zengin yüzde 10’u ise tüm karbon emisyonlarının çok küçük bir bölümünden sorumlu.

Tüm bunlar gösteriyor ki sade, sürdürülebilir ve abartısız bir yaşam tarzı sağlamak karbon ayak izi küçültmek için yapabileceğiniz en iyi şey. Hayatın her alanında gereksiz masraftan kaçınarak sabit ve bizi mutlu edecek bir hayat oluşturmak mümkün.

Araştırmanın sonuçları ‘Environmental Research Letters’ sitesinde bir bilimsel makale olarak sunulmuş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.