btbilgi

Otonom arabaları sokaklarımızda görmeyi beklerken, belki de önce otoparklarda göreceğiz. Daimler ve Bosch berabere tasarladıkları projede araba kullanmanın en sıkıcı yanlarından biri olan park işini çözmeye uğraşmışlar. Almanya’nın Stuttgart şehrindeki Mercedes-Benz Müzesi’nde tanıtımı yapılan sistem, uygun donanımlı araçların kendi kendine gidip park etmesini ve istediğinizde de gelmesini sağlıyor.

Şu anda otomatik vale sisteminin denemeleri yapılmakta, ama müzede 2018’den itibaren tam olarak çalışmaya başlayacak. Ziyaretçiler özel bir akıllı telefon uygulaması ile müze parkından bir araba rezerve edebilecek. Otoparktaki alım-teslim bölümüne geldiklerine seçtikleri araba parkettiği yerden çıkıp kendi kendine gelecek. Ziyaretçiler arabayla işleri bittiğinde aynı alım-teslim noktasına gelip arabadan çıkacaklar. Uygulamadan arabayı teslim edecekler ve araba yine kendi kendine boş bir park yerine gidebilecek.

Bu sistemin tasarlanmasında Daimler tüm otonom otomobil teknolojisini sağlıyor. Otoparktaki sensörler, kameralar ve benzer altyapının tamamı ise Bosch’un sorumluluğunda. Otoparktaki tüm sensörler anlık olarak arabaların, yayaların ve otopark görevlilerinin yerlerini takip ediyor. Otonom araç altyapıdan aldığı bilgi ile gideceği yeri saptıyor, yoluna çıkabilecek engelleri veya yayaları önceden biliyor. Araçlar üzerlerindeki kamera ve sensörlerle önlerine çıkan nesnelere ve insanlara çarpmadan tepki veriyor.

Sistemi uzun süre test aşamasında olacak. Bu zaman boyunca Alman regülasyon kurumları testleri izleyecekler. Sistemin tüm devlet güvenlik kurumlarından ve ayrıca belediye görevlilerinden geçer not alması gerekli. Daimler ve Bosch bu dönemin sorunsuz atlatılacağına ve 2018 başında resmi olarak çalışmaya başlyacağına eminler. Bu dönem boyunca insanların sistemi nasıl değerlendireceği, kullanmak isteyip istemeyecekleri ve genel olarak otonom araçlara olan tepkileri de ölçülecek. İnsanların tepkisi ne olursa olsun, böyle bir otomatize vale sisteminin otoparkların günlük akışlarını yüzde 20 daha verimli hale getirebileceğinden bahsediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.