btbilgi

Danıştay’ın ‘madencilik yapılabilir’ yönündeki yerel mahkeme kararını onamasının ardından madencilik faaliyetlerine başlanan Artvin ilinin Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde, büyükbaş hayvanlar hastalanmaya başladı. Cerattepe maden sahasının kuzey ve güney galeri bölgesinden çıkan atıkların bırakıldığı iddia edilen su kaynakları kirlendi.

Su numuneleri tahlile gönderildi

Bölge sakinleri sudan içen hayvanlarının hastalandığını belirtirken, sudan numune alan Yeşil Artvin Derneği yönetimi bunun bir felaket başlangıcının sinyalleri olduğunu söyleyerek tepkilerini dile getirdi. Cerattepe bölgesinde incelemelerde bulunan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve yönetimde bulunan diğer ilgililer, kirlenen su kaynaklarını inceleyerek, hayvanları hastalanan çiftçilerle görüştü. Heyet, farklı bölgede su numuneleri alarak tahlile gönderdi.

Cerattepe’de maden çalışmaları ile birlikte su kaynakları kirlendi

Cerattepe’deki kuzey galerinin hemen altında bulunan merada geçimini hayvancılıkla sağlayan Fikret Beyaz, 11 hayvanının hastalandığını belirterek maden şirketinin çalışmaya başlamasının ardından su kaynaklarının kirlendiğini öne sürdü. Beyaz, “ben burada beş altı yıldır aynı merada hayvan besliyorum. Maden şirketi çalışmaya başlayana kadar herhangi bir sıkıntı ve sorunumuz yoktu. Şirketin çalışmalarının ardından artık suyu mu veriyor, tünelin içini mi boşaltıyor bilmiyorum benim yaklaşık 27 tane hayvanım zehirlendi. Hayvanlardan hiçbir şekilde verim alamıyorum.

“Bu suyu hiç böyle görmedik”

Hayvanlar cansız kaldı, ishali durmuyor, ağrıları, sancıları durmuyor. Yatıyor ama kalkmıyor” dedi. Bölgede 100’e yakın büyükbaş hayvan olduğunu ve hayvanlarının geviş getirmediğini de ifade eden Fikret Beyaz “Ben bu maden çalışması başlayana kadar böyle bir şeyle karşılaşmadım, görünen bu meranın tamamı tapuludur, bizim dedelerimiz de gelir şahitlik yapar, biz bu suyu böyle görmedik. Bizim normal yolumuz kapalı ve o bölgeden geçmemize zaten izin vermiyorlar. Görevliler geldi numune aldılar, burada benim büyük zararım var, ben bir maden şirketi yüzünden bu merayı terk edemem. Terk edecekse maden şirketi terk etsin. Kurban bayramına şurada ne kalmış ben ne yapacağım” dedi.

Çalışmaların güney galeri bölümün alt tarafında bulunan Hatila Köyü sakinlerinden Mevlüt Altuntaş ise derelerin tamamen beyaz renkte büründüğünü ifade ederek “sebze ve meyveleri sulamak için kullandığımız su kirlendi. Biz yıllarca böyle bir şeye tanık olmadık” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.