btbilgi

Yeni dünyanın ve yeni nesillerin esnek iş modelleri ile birlikte, girişimcilik kavramı son yıllarda daha farklı bir anlam buldu. Yeni neslin temsilcisi olan gençler arasında ‘iyi bir fikrin peşinde koşulması gerek’ fikri daha da yaygınlaşıyor. İş böyle olunca girişimcileri destekleyen kuluçka ve girişim ofislerine her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor.

Girişimcilerin iş hayatındaki tüm ihtiyaçlarının tek bir hizmet noktasında karşılanması ise her zaman mümkün olamıyor. Bu da yeni girişimler için farklı zorlukları beraberinde getiriyor.

Türkiye’deki girişim ve startup ekosisteminin nabzının attığı yerlerin başında gelen Workington, genç girişimciler ve startup’ların hayallerini gerçeğe dönüştürecek kuluçka merkezini kurdu. Workinton Kuluçka Merkezi’nde, fikirlerin ticari hale gelmesi için tüm ihtiyaçlar karşıladığı söyleniyor. Workinton Mentor ve yatırımcıları girişimciler ile tek çatı altında buluştuğunu iddia ediyor. Workinton Kuluçka Merkezi’nde ayrıca başka hiçbir kuluçka merkezinde olmayan 6’lı mentor takımı hizmet verdiği de verilen bilgiler arasında.

Global rekabet başlıyor

Türkiye’nin en yaygın kuluçka merkezi olmayı hedefleyen Workinton Kuluçka Merkezi’nde girişimciler, 14 şubeden faydalanabilecek ve 3 program üzerinden destek alabilecek. Ön Kuluçka, Kuluçka ve Hızlandırma Programları ile girişimciler, uluslararası arenaya daha kolay açılması için ihtiyaç olan koşullar bir araya getirilmeye çalışılıyor.

İlk başta 15 girişimci ve startup’un dahil olduğu Workinton Kuluçka Merkezi’nde geniş iş bağlantısı (networking), mentorluk ve danışmanlık, çalışma alanı ve alt yapı desteği, bulut teknolojisi desteği, devlet destekleri danışmanlığı ve eğitim seminer ve atölye desteği veriliyor.

Workinton’da girişimcileri nasıl bir hayat bekliyor?

Workinton Kuluçka Merkezi’ne dahil olan girişimciler, öncelikle ön kuluçka aşamasında girişimlerini kuluçka sürecine hazırlıyor ve alt yapı hazırlıklarını tamamlıyor. Daha sonra Kuluçka Merkezi’ne seçilen girişimler, jüri elemesinden başlayıp yatırım sürecine kadar devam eden yolda kendilerini konumlandırıyor. Bu aşamada girişimler ilgili oldukları pazara güçlü şekilde hazırlanıyor, fikirleri üzerine eğitim, seminer ve mentorluklar alarak ürün veya hizmetlerini piyasaya sürmeye hazır haline getiriyor.

Son aşama olan Hızlandırıcı programında ise Kuluçka aşamasını tamamlamış girişimciler, veya ticari hayatına başlamış startuplar, Workinton’un ulusal ve uluslararası geniş network ağı ile buluşturulması ve yatırım alma, globalleşmeye destek verileceği ifade ediliyor.

Workinton Türkiye’de bir ilk olabilir mi?

Workinton CEO’su Pınar Massena, Türkiye’de ilk kez dikey programlarla yürüyen bir sistem inşa ettiklerini dile getirerek “Workinton Kuluçka Merkezi’nde her sektör için farklı bir mentor desteği sunabildiklerini, Workinton’ın ortak çalışma alanı olmasından dolayı çok sayıda yeni girişimci üyesi olduğunu işaret ediyor. Messena bu girişimcilere aslında bir iş ağı da sunduklarını bu yeni açılım ile startup’ların ihtiyaç duyduğu, sektöründe uzman kişilere ulaşmalarını da sağladıklarını belirtiyor ve sözlerini “Startup hangi sektörde faaliyet gösteriyorsa, o sektörün uzmanlarının değerlendireceği ve yine o sektörün uzmanları tarafından mentorluk alacakları bir temel kurduk” şeklinde noktalıyor.

Girişimcilere söz verilen hizmetler

Türkiye’deki 12 melek yatırımcı ağının katıldığı Workinton Kuluçka Merkezi’nde girişimci ve startup’lar şu hizmetlerden yararlanacağı ifade ediliyor.

  • 6’lı mentor takımı: Her girişimci alanında uzman kişilerden oluşan 6’lı mentor takımı ile çalışma
  • Akademik danışmanlar: Teorik bilgileri aktarılıyor, destek ve teşvikler konusunda bilgi verme
  • Sektör Uzmanları ile Buluşma: Girişimciler sektör uzmanları ile sık sık bir araya geliyor, özel saha bilgilerine ulaşma
  • Global Erişim: Girişimciler, Workinton’un San Diego’daki ağını kullanma hakkı elde ediyor ve global yatırım ağlarına daha kolay erişim
  • Yaygın Kuluçka Merkezi: Genç girişimciler ülke içinde de 13 Workinton ağını kullanıp, işlerini daha yaygın yürütme.
  • Dikey Çağrı: Girişimciler özel çözümlere ulaşabiliyor ve hızlı bir şekilde yatırım süreci içine girme
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.