btbilgi

Dünyanın en popüler streaming müzik servislerinden biri olan Spotify, bu sene telif davalarından epeyce çekti. Mayıs ayında bazı bestecilerin açtığı 200 milyon dolarlık davadan 43 milyon dolar ceza ile kurtulan platform, şimdi de yeni iki dava ile uğraşıyor. Davaların biri ‘Frankie Valli and The Four Seasons’ grubunun kurucusu ve besteci Bob Gaudio, diğeri ise Bluewater Music Services Corporation’dan çıkmış durumda.

Her ne kadar Spotify streaming şarkı servisinde çalışan parçalar için anlaşmaları ve telifleri bulunsa da, arada bir gözden kaçan şeyler olabiliyor. Bazı tekil şarkıların hakları büyük müzik dağıtıcılarının genel anlaşmalarında yer alsa bile, ayrıca ödenmesi gereken telifler içerebiliyor. Veya bazı şarkıların hakları bestecide olabiliyor. Böyle durumlarda bu özel şartlara sahip şarkılar Spotify’da çalındığında her defasında bestecinin para kazanması gerekli. İşte bu son iki telif davası da bu türden sıkıntılarla açılmış durumda.

İki davanın içeriği toplamda birkaç bin şarkıyı kapsıyor. Bunların arasında Gaudio’nun yazdığı “Can’t Take My Eyes Off You”, “Rag Doll” ve Bluewater Music Services’in dağıtımında yetkili olduğu “Baby Come Back” (Player), “White Liar” (Miranda Lambert), “Yesterdays” (Guns ‘N Roses) gibi hit parçalar da bulunmakta. Spotify ise platformda yer alan on milyonlarca şarkının her birinin tüm telif bilgilerinin bilinmesinin imkansız olduğunu savunuyor.

Spotify’in telif haklarını çiğnediği besteciler ve yayıncı firmalar şirkete zor zamanlar geçirtiyor. Örnek olarak, Bluewater firması Haziran 2011 ve Aralık 2015 arasında 35 milyar kez çalınıp da telif ödenmeyen şarkıları için 15 milyon dolarlık bir maddi tazminat peşinde. Firma mahkelemer tarafından yayıncı ve bestcilerle bir ara yol bulmaya yönlendiriliyor. Ama çoğu zaman bu ara bulma, yıllar boyu gözardı edilmiş olan hak çiğneme durumların yeterli bir ceza oluşturmayabiliyor. Bakalım Spotify bu sefer ne kadarlık ceza ile işin içinden çıkacak?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.