btbilgi

Plastiğin seri üretimi 1950’li yıllarda başladı; şimdi bunların büyük kısmı okyanusları ve çöp dağlarını dolduruyor. Georgia Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi, Santa Barbara Üniversitesi ve Deniz Eğitim Derneği’nden (Sea Education Association) araştırmacıların oluşturduğu bir ekip, 8,3 milyar tondan fazla plastik üretildiğini saptamışlar.

Bu çalışma dünya üzerindeki tüm plastiklerin akıbeti ile ilgili yapılmış en kapsamlı araştırma olarak kabul ediliyor. İnsanoğlu 1950’de 2 milyon ton ve 2017’ye kadar 8,3 milyar ton plastik üretmiş. 2015’e kadar bunun 6,3 milyar tonunun atık hale geldiği saptanmış. Bu rakamın sadece yüzde 9’u geri dönüştürülmüş, yüzde 12’si yakılmış ve yüzde 79’u da halen atık durumunda. 8,3 milyar ton plastik demek Eyfel Kulesi’nin ağırlığının 822 bin katı veya Empire State Binası’nın 25 bin katı ağırlık anlanıma geliyor.

İnsanlığın ürettiği toplam plastik miktarı ölçüldü: 8,3 milyar tonAraştırmada bu hızla devam edilirse, 2050 yılında dünya çapında 34 milyar ton plastik üretileceği öngörülmüş. BU rakamın 12 milyar tonu atık olarak denizlerde ve çöp dağlarında bulunacak. Plastikler türlerine bağlı olarak yüzlerce, hatta bazıları binlerce yıl yokolmayacak şekilde tasarlanıyorlar. Yıllık plastik üretimi 1950’de 2 milyon tonken, 2015’de 400 milyon tona yükselmiş. Bu da plastiği insan yapımı malzemeler arasında, çelik ve beton’dan sonra en çok üretilen üçüncü madde haline getiriyor.

Özellikle dayanıklılık ve uzun süre kullanım gerektiren yerlerde plastiğin önemi gözardı edilemez. Fakat eğer insanlık olarak çevreyi yoketmeye niyetli değilsek, plastiğin kullanımı alanlarının tekrar gözden geçirilmesi gerekli. Alternatif malzemeler bir an önce ön plana çıkartılmalı ve geri dönüşüm operasyonlarına ağırlık verilmeli. Ayrıca hükümetlerin ve yerel yönetimlerin gereksiz plastik kullanımını kısıtlaması da çözümlerden biri olarak sunuluyor.

Araştırmanın bulguları ‘Science Advances’ jurnalinde bir bilimsel makale olarak yer almaktadır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.