btbilgi

Uber gayet yıkıcı bir fikir ve iş modeli tüm dünyada hızla popüler hale geldi. Uber yayılmasını sürdürürken yerel pazarlardaki çeşitli oyuncular bundan memnun değil tabi. Girdiği her ülkede direniş ve yasal sorunlarla karşılaşıyor, bazı kaynaklar da bu yayılmacı politikayı engellemeye çalışıyor. Bu hareketlerden biri de Güneydoğu Asya pazarına hakim olmaya çalışan bir diğer özel taksi servisi Grab tarafından geldi.

Grab bu yolda yanız değil, çünkü Uber’i Çin pazarında altetmeyi başaran yatırımcı Didi Chuxing ve Japonya’nın teknoloji devlerinden SoftBank’den ciddi bir yatırım almış durumda. Yatırımın SoftBank tarafında işin içinde direk ana şirket olan SoftBank Group Corp.’un olduğu, firmanın girişimci/yatırımcı ayağı SoftBank Vision Fund’ın karışmadığı belirtiliyor. 2 milyar dolar olduğu ifade edilen bu yatırım, başka kaynakların da eklenmesi ile 500 milyon dolar kadar daha artabilir.

Bu yatırım fonu ile Grab şirketinin değeri 6 milyar dolar olarak saptanmış. TechCrunch sitesine bakılırsa, Grab’in bundan önce aldığı en yüksek yatırım 750 milyon dolar ile Eylül 2016’da gerçekleşmiş. O dönemde şirketin değeri 3 milyar dolar olarak belirtiliyor. Yani daha bir yıl geçmeden şirket değeri ikiye katlamış durumda.

Uber Çin’de açtığı ofisini geçen Ağustos ayında Didi’ye satarak pazardan çekilmişti. Benzer şekilde Rusya ayağını da yerel rakiplerinden Yandex’a satmıştı. Yatırımcılar benzer senaryoların, Uber’in girdiği farklı Güneydoğu Asya ülkelerinde de Grab ile gerçekleşmesini umuyorlar. Grab şu anda 7 ülkedeki 36 şehirde operasyonlarına devam ediyor. Firmanın verdiği bilgiye göre uygulaması 50 milyondan fazla kez indirilmiş ve 1,1 milyon özel taksi sürücüsü sisteme kayıtlı durumda. Firma sadece araba değil, shuttlebus, motorsiklet taksi, ortak araç kullanma ve motorlu kurye gibi servisler de sunuyor.

Uber’in bölgedeki bir diğer rakibi olan Go-Jek ise ağırlıklı olarak Endonezya’da iş yapıyor ve ülkenin lider özel taksi servisi olarak kabul edilmekte. Go-Jek de geçen Mayıs ayında Tencent’den 1,2 milyar dolarlık bir yatırım almayı başarmış. Grab ise geçen seneki yatırım round’undan sonra, Endonezya kökenli çevrimdışı ödeme startup’u Kudo’yu satın alıp işlemlerini genişletme yoluna gitmiş.  Grab yeni yatırımının sonucunda özellikle yüksek potansiyeli olan bu ülkede rekabeti kızıştırmaya hazırlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.