btbilgi

Eğer evinizde veya işyerinizde malzemelerin geri dönüşümü için uğraşıyorsanız bile, büyük ihtimalle bu robot kadar iyi yapamıyorsunuz. Günlük hayatta kullandığımız o kadar çok farklı materyal var ki, hangisini geri dönüştürmeli veya hangi nesneleri beraber ayırmalı diye kafa karışıyor olabilir. Bütün bu işleri gelecekte robotlar yapacak ve ilk örneklerden olan Clarke da göreve başlamış.

İsmini bilimkurgunun dev yazarlarından fütürist Sör Arthur Charles Clarke’dan alan robot, AMP Robotics firması tarafından geliştirilmiş. ABD’nin Denver şehrinde bir atık tesisinde çalışmaya başlayan Clarke, gelen çöpleri türüne göre ayırıyor. Geri dönüştürülmesi gerekli malzemeleri özel bir kamera ile tarıyor ve robot kolu ile alıp uygun bölmeye aktarabiliyor. Robot dakikada 60 nesne ayıklama becerisine sahip, ayrıca bu işte yüzde 90’ın üzerinde başarı oranı var.

Clarke’ı arka planında imaj tanıma ve makine öğrenme destekli bir yapay zeka var. Böylece ne kadar çok çöp ayıklarsa o kadar çok deneyim sahibi olacak. Ayrıca otomatize olduğu ve yorulmadan çalıştığı için aynı işi yapan bir insandan yüzde 50 daha verimli. Tabi bu türden robotlar arttıkça benzer işleri yapan insan işçilerin sayısı da azalacak.

AMP Robotics’in ilk geri dönüşüm robotu şimdilik belli tip plastikler, karton ve alüminyum kutu gibi genel kategorileri biliyor. Ama hedef ileride taradığı her nesneyi marka ve malzeme özelliklerine göre de ayıklayabilmek. Böylece geri dönüşüm sürecinden geçen atık yığınlarında hangi markanın, hangi ürünün ne oranda katkısı olduğunu da saptamak mümkün olabilecek. Özellikle de plastik malzemelerin daha fazla oranda geri dönüşüme girmesini sağlayacaksa, Clarke gibi robotların kullanıma daha fazla sokulması çevrenin korunması için çok önemli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.