btbilgi

Amazon’un dijital asistanı Alexa’nın popüleritesi yükselmeye devam ediyor. Hatta normalde olmasını öngörmeyeceğimiz bir ortamda bile yerini aldı. Bu da son yılların en çok kullanılan kurumsal iletişim platformu Slack. Platforma eklenti olarak gelen Silent Echo sayesinde Alexa ile uzaktan ve yazarak iletişim kurabiliyorsunuz.

Silent Echo belli durumlar için faydalı olabiliyor. Mesela kendinizi çok antisosyal hissettiğinizde, canınız konuşmak istemediğinizde, sessiz bir ortamda Alexa kullanmanız gerektiğinde veya konuşma engelli bir rahatsızlığınız bulunması gibi. Eklenti üzerinden Alexa’nın birçok özelliğine erişebiliyorsunuz. Bağlantılı akıllı ev cihazlarını kontrol etme, aramalar yaptırma, internetten sipariş verme gibi. Fakat müzik cihazlarını veya Spotify’ı kontrol etme gibi bazı özelliklerde sınırlamalar bulunuyor.

Eklentinin yaratıcısı Bespoken firması, sesle kumanda edilen uygulamalar üzerine çalışıyor. Dolayısı ile işlerinin tem tersi doğaya sahip, yani yazarak komut edilen bir çözüm üretmek onlar için de ilginç olmuş. Bespoken ayrıca Silent Echo eklentisinin resmi olmadığını da belirtiyor. Fakat firmanın kurucusu ve CEO’su John Kelvie açık kaynak rutinlerden faydalandıklarını da özellikle söylüyor. Yani gizli saklı, özel API gerektiren veya arka kapılardan dolanarak iş yaptırma gibi şüphe uyandırıcı birşeyler peşinde değiller. Yine de Slack üzerinden verdiğiniz yazılı komutların Bespoken veritabanında kaydedildiğini (ama aktarım ve çeviri amaçları için kullanıldığını) hatırlatalım.

Silent Echo daha Temmuz ortasında Slack ortamına girmesine rağmen daha şimdiden 1.000’den fazla kullanıcı 30’dan fazla grupta kullanmaya başlamış. Firma bu eklentinin başarısı üzerine, Alexa ile Twitter üzerinden yazılı iletişim kurmayı sağlayacak bir başka uygulama üzerine de çalışmaya başlamış bile. Slack eklentisini ise resmi web sitesinden kayıt olarak elde edebilrsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.