btbilgi

Yapay zeka alanında her gün önemli gelişmelere rastlıyoruz. Bunların arasında derin öğrenme ile ilginç görevlerin başarılması, imaj tanıma ile daha önce görülemeyecek şeylerin görülmesi ve sibergüvenlik sistemlerinin otomatize edilmesi gibi konular var. Google Brain ve veri bilimi platformu Kaggle da beraberce yapay zekalara sibersaldırılarla başetmesini öğretecek AI Fight Club projesini geliştirmişler.

AI Fight Club projesi, gittikçe daha karmaşık hale gelmeye başlayan yaratıcı sibersaldırı türlerine karşı yapay zeka eğitimi sağlamayı hedefliyor. Bunu için bir yarışma başlatılmış. “Competition on Adversarial Attacks and Defenses” isimli yarışma Google Brain tarafından yürütülecek ve ‘Neural Information Processing Systems’ (NIPS) vakfı tarafından desteklenecek. Yarışmada farklı yapay zeka yazılımları birbirilerine karşı saldırılar düzenleyecek ve bunlara karşı savunma geliştirmeyi öğrenecekler.

AI Fight Club dahilinde üç farklı kategoride operasyonlar yer alacak. Birincisi bir makine öğrenme sistemini bozma amaçlı kafa karıştırıcı algoritmalar üretme üzerine. İkincisi bir yapay zekayı eğitip, başka bir yapay zekanın veri işleme yeteneklerini bozmaya programlama. Üçüncüsü ise akıllı bir sibergüvenlik sistemi için yapay zekanın savunma geliştirmesi hakkında olacak.

Bu projenin arkasında yatan fikir, otomatize ve akıllı sibergüvenlik sistemleri için geliştirilen tekniklerin, onları alt etme noktasında da kullanılabilecek olması. Makine öğrenme metodlarının, yapay zekaların kendi savunmalarını yaratabilecek kadar zekice oluşturulması gerekli. Çünkü yaratıcı hacker’lar da benzer teknikleri kötü niyetli operasyonlarında devreye alıyor olacaklar. Yapay zekaları karşıa karşıya getirmek ve bu deneyimden faydalanarak proaktif güvenlik sistemleri tasarlamak iyi bir fikir gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.