btbilgi
  • Mobil abone sayısı 22,8 milyon
  • 10 milyon 4.5G abonesi
  • Servis gelirlerinde %14 organik büyümeyle 2,2 milyar TL
  • Servis gelirlerinde çift haneli büyümeye devam
  • 593 bin sabit genişbant abonesi

 

Vodafone 2017 birinci çeyrek sonuçlarına göre Türkiye operasyonunda, servis gelirlerinde çift haneli olarak büyümesini sürdürdü. 2,2 milyar TL’ye ulaşan servis gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 büyüdü.

10 milyon 4.5G abonesi, yüzde 72 akıllı telefon penetrasyonu

Vodafone Türkiye’nin mobil abone sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 0,5 milyon net artış ile 22,8 milyona ulaştı. Şirketin faturalı abone sayısı ise toplam bazında yüzde 48,5’ine çıktı.

Vodafone’un 4.5G abone sayısı da birinci çeyrek sonu itibariyle yaklaşık 10 milyona ulaştı. Türkiye’nin 81 ilinde 11 bini aşkın 4.5G iletişim noktası ile hizmet veren Vodafone Türkiye böylece 4.5G’de en geniş kapsamaya sahip operatör olmayı sürdürdü.

Vodafone Türkiye abonelerinin veri kullanımı, 2017-18 mali yılı ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 85 artış ile 145 petabyte’a ulaşırken, şirketin akıllı telefon penetrasyonu ilk çeyrek sonunda geçen yılın aynı dönemine göre 7 puan artarak yüzde 72’ye yükseldi.

169 bin net abone artışı  ile büyüyen sabit hizmetler

Vodafone Türkiye’nin sabit genişbantta devam eden hızlı büyümesi birinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 169 bin net abone artışı ile devam etti. Şirketin sabit hizmetlerde abone sayısı 593 bine ulaşırken, sabit hizmetlerden elde ettiği servis gelirleri aynı dönem için yüzde 39 arttı.

Kurumsal alanda da istikrarlı büyümesini sürdüren Vodafone Türkiye’nin CEO’su Colman Deegan 2017-18 mali yılının birinci çeyreğinde şirket performansı açısından güçlü ve istikrarlı büyümeyi sürdürdükleri bir dönem olduğunu, servis gelirlerinde devam eden çift haneli büyüme Türkiye telekom pazarının sağlıklı gelişimini sürdürdüğünün, özellikle mobil internet kullanımında ürün ve hizmetlerine olan güçlü talebin devam ettiğinin göstergesi şeklinde dönem ile ilgili düşüncelerini ortaya koydu. Deegan 4.5G’nin olumlu katkısının müşterilerin dijital hayatları için kaldıraç etkisi yarattığını ve veri kullanımını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 85 arttırdığını kaydetti.

Ülkenin en büyük uluslararası doğrudan yatırımcılarından biri olan Vodofone Türkiye’nin Türkiye pazarında, ülkeyi dijitalleşmeye taşıyacak uzun vadeli büyüme vizyonu doğrultusunda önemli yatırımlar yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.