btbilgi

Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde 20 Temmuz’da gerçekleştirilen ve toplam 13 ekibin katıldığı ön elemelerle 4 startup Paris’e gitmeye hak kazandı. Paris yolcusu girişimciler, 5 ülkedeki diğer girişimcilerle birlikte geleceğin araç içi teknolojileri için Ford ile çalışma ve çeşitli iş birlikleri gerçekleştirme fırsatı bulacak.

Türk teknoloji girişimlerinin Ford’un global çaptaki Connected Vehicles (Bağlantılı Araçlar) ekosistemine dahil etmek için Ford Otosan İstanbul’da önemli bir etkinliğe imza attı. Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilen ön elemeler ile  25-26 Ekim’de Fransa’da düzenlenen “Ford Sync AppLink Paris Hackathon” finaline gidecek girişimci ve startup’lar, 7 kişilik bir jüri ile belirlendi.

Türkiye’den gelen başvurular, Ford’un Connected Vehicle Services & Business Development (Bağlantılı Araç Hizmetleri ve İş Geliştirme) birimi yöneticisi Scott Lyons’ın başkanlığındaki jüri tarafından değerlendirilirken, adaylar 5 ana başlık altında sundukları yazılım/uygulama çözümleriyle katılım gösterdi.

Sesli kitap sağlayıcısı Seslenen Kitap, araç verileri işleyicisi Arverus ve DriveBuddy, online yol yardım hizmeti Webçek Paris’teki finale katılmaya hak kazandılar.

Scott Lyons (Ford Motor Company), Efe Erdem (Ford Otosan), Can Saraçoğlu (String Ventures), Cem Soysal (Inventram), Erkan Duysal (Arçelik), Didem Altop (Endeavor Turkey) ve Numan Numan (212 Ventures) Paris’e gitmeye hak kazanan ekipleri belirleyen 7 kişilik jüriyi oluşturdu.

Program ilk kez Türkiye’deki girişimcilerle buluştu

“Make It Driveable” programı Ford Motor Company’nin, dünyanın birçok önemli startup ekosistemi ile tanışma fırsatı bulduğu ilk kez Türkiye’deki girişimcilerle buluşan bir organizasyon. İstanbul’daki ön elemelere katılan 13 girişimci ekip, araç sahiplerinin sürüş keyfini daha güvenli bir şekilde yaşamasına yardımcı olan araç içi multimedya sistemi “Ford SYNC” ile uyumlu yazılım ve uygulamaları jürinin beğenisine sundu.

Türkiye dışında İngiltere, Almanya, Hollanda, Estonya ve İsrail’de de gerçekleştirilen ön elemeler ile Paris’te yarışmaya hak kazanan girişimciler, geleceğin araç içi teknolojileri için Ford ile çalışma ve çeşitli iş birlikleri gerçekleştirme şansına sahip olabilecek.

Adaylar, 5 ana başlık altında yazılım/aplikasyon geliştirdi

Ön elemeleri geçen girişimcilerin mobil aplikasyonlarını Ford araçların akıllı telefonlar ile entegre edilmesini sağlayan “SYNC AppLink” teknolojisi ile uyumlu hale getirmeleri ve SYNC teknolojisi ile donatılmış araçlarda sunma fırsatı verilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.