btbilgi

NASA’nın eski iklim araştırma bölümü müdürü Jim Hansen’ın liderliğindeki bir ekip, çok önemli bulgular içeren bir araştırma yapmış. Rapora bakılırsa insanoğlu hemen şu anda atmosferdeki karbondioksit gazlarını (sera gazı diye de biliniyor) toplamaya başlamazsa, bunun acısını gelecek nesiller çekecek. Öneri olarak en kısa zamanda karbon yakalama tesislerini kurulması ve işletilmeye başlanması sunulmuş.

Durum raporda şu cümlelerle ifade edilmiş: “Halen devam etmekte olan yüksek oranlı fosil gazları salınımı, gelecek nesilleri ya neredeyse imkansız (yani çok yüksek maliyetli) bir atmosfer temizleme operasyonu ile veya çok şiddetli iklim koşulları ile başbaşa bırakacak. Bulgulara göre insanlık sera gazı miktarı ve küresel ısı seviyeleri konusunda çoktan uyulması zorunlu sınırları geçmiş bulunmaktadır. Bu yüzden acil şekilde fosil yakıt salınımlarının hızla düşürülmesi ve atmosferden karbon yakalama işlemlerinin hemen başlatılması gerektiğini önermekteyiz. Bu görevler hem çok zorlu, hem de küresel olarak dikkate alınmamaktadır.”

Küresel ısınmayı engellemek için ideal çözüm karbon yakalama

Raporda atmosferdeki karbondioksit oranının yüzde 12,5’un altına indirilmesi gerektiği belirtilmekte. The Independent gazetesine konuyla ilgili bir açıklama yapan Hansen, küresel ısınma ile ilgili alınmakta olan önlemlerle ilgili epey sert bir cümle ile (“s*it is hitting the fan” diyerek) fikrini belirtmiş.

Karbon yakalama işlemleri üzerine çeşitli çalışmalar yapılıyor. Climeworks firmasının havadan karbondioksit toplayan ilk tesisi kullanıma açıldı. Dikey orman projeleri, mimarideki en son ve en yeşil trend olarak Çin’de ve Türkiye’deki örnekleri ile dikkat çekiyor. Bilimsel tarafta ise hava kirliliğini azaltıcı yapay fotosentez teknikleri veya zararlı organik partikülleri hidrojene çevirecek cihazlar üzerinde çalışılmaya devam ediyor.

Fakat bunların hepsi de çok geç kalınmış gelişmeler olabilir. Raporda bu tür tüm endüstriyel karbon yakalama çözümlerinin işe yaraması için, sadece bu yüzyıl içinde 535 trilyon dolarlık yatırım yapılması gerektiğinden bahsedilmekte. Bu rakamın belki ancak başındayız. Yüzyıl sona erdiğinde dünyanın ve insanlığın durumu ne olacak dersiniz?

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.