btbilgi

Apple için uzun zamandır bir elektrikli/otonom araba projesi üzerine çaılıştığından bahsediliyor. Hatta Tim Cook geçenlerde yaptığı bir açıklamada bu yönde birşeyler de söylemişti. Fakat henüz resmi olarak açıklanmış bir ürün veya yol haritası yok. Gerçi Apple’ın sıkı ağzını iyi bildiğimiz için bu pek de şaşırtıcı değil. Fakat yeni bir haber bu konudaki şüpheleri güçlendirdi.

Apple’ın, Çin’in en büyük li-ion batarya üreticilerinden biri ile ortak bir proje üzerinde çalıştığı bilgisi geldi. Çinli Yicai Global gazetesi, Contemporary Amperex Technology Ltd. (CATL) firmasının ABD’li teknoloji devi ile ortak birşeyler yaptığını belirtiyor. Projenin yanlnızca batarya üzerine olmadığı, yazılım öğelerinin de bulunduğu verilen bilgiler arasında. Bunu ifade eden kaynak iki şirketin ne üzerine uğraştığını söylememiş. Ayrıca ne Apple, ne de CATL bu konuda bir yorum yapmamış.

CATL firması Apple için yeni bir yüz değil. CATL, Apple’ın tüketici elektroniği ürünleri için batarya sağlayan en büyük üreticilerden Amperex Technology Ltd.’nin (ATL) bir alt şirketi. Şirketin kurucusu Zeng Yuqun ve başkanı Huang Shilin’in zamanında ATL üst seviye yöneticilerinden olduğu bilgisi de verilmekte. Konuyla ilgili yorum yapan CCID Consulting sektör uzmanı Wu Hui, bu ortaklık elektrikli araba bataryaları üzerineyse Apple’ın böyle bir hedefi olduğu konusunda ciddi delil sayılabileceğini ifade ediyor.

Apple’ın 2015’den beri otomotiv sektöründen uzmanları, yöneticileri ve mühendisleri toplamakta olduğu gözlerden kaçmadı. Hatta firmanın elektrikli/otonom araç projesinin isminin ‘Project Titan’ olduğu, geliştirdikleri araç eğlence ve navigasyon sistemi CarPlay’in de yeni projede yer alacağı, Apple Maps ve Siri ile entegre hale geleceği gibi söylentiler gezinmekte. “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” sözüne inanırsak, sıkı birşeyler geliyor olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.