btbilgi

Mimaride yepyeni bir akım olan modüler ve açılarak dönüşen binalar, kullanıcılara pratiklik ve mobilite sağlıyor. Bu binalar kapalı hallerinde bir kutu veya bir konteyner gibi görünüyor. Ama çok yaratıcı kadıraç mekanizmaları ve genişleyebilen yüzeyleri sayesinde küçüklü büyüklü yapılara dönüşüyorlar. Bu akımın önde gelenlerinden biri de İngiliz kökenli Ten Fold Engineering firması.

Ten Fold’un ürettiği bir yapı kamyonla veya tırla taşınabiliyor, çünkü her biri büyükçe birer kutu formunda. Yerleşeceği yere götürüldükten sonra, tek tuşla aynı Transformers filmlerindeki robotlar gibi dönüşmeye başlıyorlar. Bu yapılar açıldıklarında öncesinin üç-dört katına kadar büyüyebiliyor. Açılmış yapı şekli ve boyuna göre bir ev, bir mobil ofis, bir market, bir sahra hastanesi veya açık hava standı olarak kullanılabilir hale geliyor. Hatta konteynerleri üstüste dizip bir otel bile yapmayı hayal etmişler.

Bu tür bir yapı açıldıktan sonra içini kısa sürede döşeyip, ne amaçla kullanılacaksa hemen uygulamaya girişmek mümkün. Yapıların iç kısımları ise bölünebilir ve yer değiştirilebilir partisyonlarla ayrılıyor. Kullanıcılar böylece duvarları değiştirip sabit bir oda yapısına bağlı da kalmıyorlar. Her bir yapıya modüler altyapı sistemleri takılabiliyor. Mesela su arıtma sistemi, enerji için bataryalar veya tepelerine güneş enerjisi üretmek için paneller takmak gibi şeyler olası.

Ten Fold firması şimdiye kadar birkaç konsept yapıyı tamamlamış ama çalışmaların çoğu proje aşamasında devam ediyor. İlgilenen tüm mimarlık, iç dekorasyon, mühendislik ve üretim şirketlerine kapıları açık ve beraber çalışacakları yeni ortaklar arıyorlar. Ürettikleri yapıların fiyatları şimdilik 100 bin Sterlin civarına çıkabiliyor. Fakat daha çok üretim ve kullanım, bu maliyetleri aşağıya çekecektir. Firmanın tasarladığı kaldıraç mekanizmaları ile üretilebilecek nesnelerin ve çözümlerin ise sınırı yok gibi gözüküyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.