btbilgi

IAB (Interactive Advertising Bureau) 18 ülke çapında ‘Always On – A Global Perspective of Mobile Consumer Experience’ (Mobil Tüketici Deneyimleri) isimli bir araştırma gerçekleştirmiş. OnDeviceResearch tarafından hazırlanan çalışma, ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Ekvador, Fransa, Güney Afrika, İngiltere, İrlanda, İsveç, İtalya, Japonya, Kanada, Norveç, Rusya, Türkiye ve Uruguay’da yapılmış. Her pazarda 18 yas üzeri 200 kişiyle görüşülmüş, katılımcılar bir akıllı telefon sahibi olduklarını, internet erişimi için mobil cihaz kullandıklarını belirtmişler.

Araştırma sonuçlarına bakılırsa dünya üzerindeki akıllı telefon kullanıcılarının neredeyse 3’te 2’si (yüzde 63), telefonlarını her yarım saatte bir kullanıyor. 5’te 1’inden fazlası da (yüzde 22) her 5 dakikada bir elini telefonuna atmakta. Katılımcıların büyük kısmı günde en az bir kere mobil web ya da mobil uygulama üzerinden internete erişim sağladığını (web yüzde 88, uygulama yüzde 84) iitiraf etmiş.

Mobil web sitelerinin işlevsellik ve ihtiyaca yönelik kullanıldığı belirtilirken, mobil uygulamaların daha çok eğlence ve sosyal aktiviteler için kullanıldığı ifade edilmiş. Bir ürün ya da hizmet alınması, rezervasyon yapılması için çoğunlukla mobil web kullanılmakta. Mobil web ayrıca, eğitim, iş, seyahat, anlık etkinlikler ve diğer konular ile bilgi edinmek (yüzde 76) amacıyla da tercih ediliyor. Mobil uygulamalar ise video izleme (yüzde 57), film izleme (yüzde 57), müzik dinleme (yüzde 73), oyun oynama (yüzde 83) gibi eğlenceler için ağırlıklı tercih edilmekte. E-posta, mesajlaşma, sosyal medya ve sesli/görüntülü aramalar için de uygulamalar ağırlıklı kullanılmakta.

İnsanlık olarak akıllı telefon cihazlarının esiri olduk
Kaynak: Eaters Collective / Unsplash

Akıllı telefon üzerindeki reklamların farkındalık oranları da dikkat çekici. Kullanıcılarının çoğu mobil web’de gördüğü reklamların yüzde 90’ını, mobil uygulamada gördüğü reklamların ise yüde 86’sını birkaç gün içinde hatırlıyor. Tüketicilerin yüzde 46’sı mobil cihazlarda gördüğü reklamlarla etkileşime geçiyor. Yüzde 9 kadarı ise reklamı yapılan markanın web sitesini ziyaret ediyor.

Türkiye’ye ait rakamlar, küresel sonuçlarla benzerlik göstermekte. Türkiye’de bir kullanıcı günde ortalama 5,57 mobil web sitesi ziyaret ediyor ve 4,74 mobil uygulama kullanıyor. Bu oranlar dünyada ise mobil siteler için 5,82, uygulamalar içinse 5,85. Avrupa genelinde, mobil cihazlar üzerinde karşılaşılan  reklamlarla etkileşim ortalaması yüzde 46 iken, bu oran Türkiye’de yüzde 38. Tüketicilerin dünyada mobil reklamlarla karşılaşma ortalamasının mobil web’de yüzde 50, mobil uygulamalarda yüzde 51 arttığı; Türkiye’de ise bu oranalrın yüzde 64 ve yüzde 56 arttığı görülmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.