btbilgi

Reebok son 50 yıldır astronot kıyafetlerinde neredeyse hiçbir değişiklik görmemiş bir parçaya el atmış durumda: Uzay botları. David Clark Company ile ortaklaşa tasarlanan yeni Space Boot, yenilikçi bir bakış açısı ve gelişmiş malzemelerle üretilmiş. SB-01 kodlu botların yakın gelecekte astronotlar tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda test edilmesi planlanmış.

Space Boot SB-01, Reebok’un özel patentli ‘Floatride Foam’ isimli köpük malzemesini kullanıyor. Bu malzeme hem hafif, hem de darbelere karşı dayanıklı. Botların içteki kısmı dikişsiz tek parça olarak tasarlanmış. Yani ayağın çevresinde bütünsel bir yapı oluşturarak bileği destekliyor. Kullanılan malzeme sağlam ama bir yandan da ayağın hava almasınıa sağlayan esnek özelliklere sahip. Dış kaplama ise Nomex isimli ateşe dayanıklı polimerden oluşturulmuş.

Astronot botları spordan ilham alıyor: Reebok Space Boot

Tasarımla uğraşan Reebok Innovation bölümünden Matt Montross, yeni tasarım botlarla ilgili olarak ağırlık konusuna dikkati çekiyor: “Uzay yolculuklarında taşınan her gramın bile devasa maddi ve bütçesel sonuçları olabiliyor. Geleneksel astronot botları sert deriden ve sert tabanlı olarak tasarlanıyordu. Ayrıca uzayda giyilen kıyafetlere tem entegre de olamıyorlar. Bizim ‘Floatride Foam’ köpük teknolojimiz üç alanda yenilik getirmekte. Botların ağırlığını ciddi şekilde azaltıyor, bir koşu ayakkabısından beklediğiniz seviyede esnek bir yapı ile rahatlığı artırıyor ve astronotların çok sıkı görünmesini sağlıyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.