btbilgi

Ofisler yavaş yavaş gençleşen nesillere uygun hale gelmeye başladı. Yeni nesil çalışanlar artık eski sıkıcı ve katı ofisleri kabul etmiyorlar. Tasarımcılar da yenilikçi çözümler ve parlak fikirlerle ofisleri canlandırma peşinde. Fransa’daki ÉCAL Üniversitesi öğrencileri de bunu dikkate alarak farklı, modüler bir ofis mobilya serisi gerçekleştirmişler. Workbay Village isimli seri ilginç özellikleri ile değişik bir ofis deneyimi sunuyor.

Yeni ofisler artık beraber çalışmanın sıkıcı değil, aksine keyifli hale getirildiği sosyal alanlar olarak yeniden tasarlanıyor. Dijital gezginlik trendi ise her çalışanın her an ofiste bulunmayacağı, herkesin farklı zamanlarda aynı mobilyaları kullanacağı bir düzen getiriyor. İşte Workbay Village mobilyaları bunların hepsine uyum sağlayabilir. Mobilyaların ana formu tasarımcılar Ronan ve Erwan Bouroullec’in ‘Workbay’ serisinden alınmış. Erwan Bouroullec aynı zamanda bu çalışmayı yürütenlerden biri.

Yeni nesillere modüler ofis mobilyaları: Workbay Village

Mobilyalar standart modüler masa ve bölmelerin dışında, özel işlevli parçalardan oluşuyor. Mesela ‘Farm Bay’ parçası yeşili seven ve işyerinde kendince bitki ve sebze yetiştirmek isteyen çalışanlara hitap etmekte. İş saatleri sonrasında sosyalleşmek veya standart mesai saatlerine uymayan projeleri olanlar için ise ‘Bar Bay’ tasarlanmış. Bu tahmin edebileceğiniz gibi küçük bir bar, ilham ise geleneksel küçük Japon sushi restoranlarından gelmiş.

‘Nap Bay’ ofiste öğle aralarında küçük dinlenmeler ile güç toplamayı tercih edenler için. Bu modül etrafı kalın perdeli ufak bir divan, içinde okumak için kitaplar ve özel ışığı bile var. Bir başk Japon icadı olan kapsül otellerden ilham alınmış ‘Capsule Bay’ ise, sabah akşam demeden çalışabilen ama arada uyuyup ofis ortamından kopmak istemeyen çalışanlara özel. İki kişi bu modülün ranza düzenindeki çift yatak bölümünde uyuyabiliyor.

Öğrenciler ayrıca modüllere takılabilen çeşitli aksesuarlar da geliştirmişler. Mesela bölmelerin duvarlarına nesneler takmak için elastik ipler veya oturarak çalışmayı tercih edenlere özel sandalyeler gibi. Yenilikçi iş alanlarına adapte olabilen böyle modüler mobilya sistemlerini daha sıkça göreceğiz gibi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.