btbilgi

Bu ayın başında Japonya Uzay Ajansı JAXA, yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir robot yolladı. Aklınıza insansı bir tasarım geliyorsa yanılıyorsunuz. Çünkü ‘Japanese Experiment Module’ (JEM) veya diğer adı ile Kibo, küre şeklinde sevimli bir drone. Bu küre robot yerçekimsiz ortamda kullanılmak için tasarlanmış, neredeyse tüm parçaları üç boyutlu yazıcı ile basılmış ve kocaman gözleri ile gördüğü her şeyi kaydediyor.

Kibo hem kendi kendine hareket edebiliyor, hem de gerektiğinde Japonya’daki JAXA Tsukuba Uzay Üssü’nde bulunan bir kontrol merkezinden idare ediliyor. 1 kilogram ağırlığında ve 15 santimetre çaplı ufak Kibo, yerçekimsiz ortamda üzerindeki 12 pervaneli itici ile hareket etmekte. Yolunu görüntü bazlı bir navigasyon sistemi ve çevresel sensörlerle bulabiliyor. Drone her açıdan fotoğraf ve video çekme yeteneğine sahip. Çekilen görüntüler anında Dünya’ya yollanıyor ve bir astronotun bakış açısını sağlıyor.

Bu projenin amacı gelecekteki uzay yolculuklarında robotik projelerinin daha fazla kullanılması için bir başlangıç oluşturmak. Kibo’nun daha şimdiden Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli Japon astronotların işlerini yüzde 10 kadar azalttığı The Japan Times sitesi tarafından ifade edilmekte. Drone astronotların devamlı yapmak zorunda olduğu görsel dokümantasyon işlerini üzerine almış durumda. İlk testler tamamlandığı zaman, JAXA gelecek sene istasyona daha gelişmiş bir drone modeli yollamayı planlıyor. Gelecekte bu tip drone’ların istasyonun kontrol mekanizması olması ve sistemleri devamlı tarayarak olası sorunları astronotlara bildirmeleri hedeflenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.