btbilgi

Sibergüvenlik uzmanları devamlı yeni teknikler üzerinde çalışıyor ve verilerimizin asla güvende olmayacağı yönünde bilgiler veriyorlar. İşte size çok güvenli sayılan AES-256bit şifreleme yöntemini 5 dakikada kırabilen bir metod. Bunun için hep söylendiği gibi bir süperbilgisayara da ihtiyacınız yok. Tek lazım olan maksimum 200 Euro’ya alınabilecek bir radyo anteni ve minimum ekipman.

FOX IT sitesinde anlatılan bu saldırı biçimi, bilgisayarların AES-256bit algoritma çalıştırırken yarattıkları manyetik alanın yakalanması, ölçülmesi, kaydedilmesi, işlemden geçirilmesi ve analizi ile gerçekleşiyor. Şifreleme işlemini yapan bilgisayarın algoritması bir kez tarandıktan sonra, 32 byte’ın her biri için 256 değerden hangisinin geçerli olduğunu kaba güç yolu ile hesaplamak, sadece 8 bin 192 deneme gerektiriyor.

“TEMPEST” denilen bu saldırı türü taranacak bir bilgisayarın yaklaşık 1 metre kadar yakınında olmayı gerektirmekte. Bu durum en ideal koşullar altında mümkün, aksi takdirde tarama mesafesi 30 santimetreye kadar düşebiliyor. Tabi ki AES-256bit’le şifrelenmiş dosyaları kırmanın en garantili yolu, bu şifrenin anahtarına erişimi olan bir şirket çalışanını hedeflemek ve farklı biçimlerde kişiden bu bigiyi çalmak. Ama böyle yaratıcı yöntemler endüstri hırsızlarına ve hacker’lara farklı arka kapılar açabiliyor.

Yine de ucuz malzemeler ve programlar kullanılan böyle önemli bir saldırı tipiin belirlenmiş olması bile başlıbaşına başarı sayılır. Sibergüvenlik firmaları müşterilerinin hassas verilerini saklarken artık böyle bir ihtimalin varlığını bertaraf edecek yeni teknikler ve savunmalar üzerine çalışabilir. Özellikle de radyo dalgalarına karşı daha korunaklı bilgisayar donanımlarının pazardaki eksikliği açıkça anlaşılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.