btbilgi

Petrol firmaları elektrikli otomobil devrimini görmezden gelerek hayatlarını sürdüremeyecekler gibi görünüyor. Dünyanın en büyüklerinden biri olan Shell, bu yönde olumlu bir adım atmış ve istasyonarına elektrikli araç şarj üniteleri eklemeye başlıyor. Sene başında yapılan açıklama, firmanın Allego ile ortaklığı sonucunda kurulumlara başlayacağı bilgisi ile şimdi onaylandı.

Allego, Avrupa çapında elektrikli araç şarj ağları üzerine çalışan bir firma. Firmanın verdiği resmi bilgiye göre Shell istasyonlarına şarj ünitelerinin kurulumu 2017’nin sonunda başlıyor. İlk olarak İngiltere’nin Londra ve Derby şehirlerinde, ayrıca Hollanda’nın batı bölgesindeki Randstadt civarındaki istasyonlarla başlanacak.

Bu şarj üniteleri 50 kW’lik hızlı şarj birimleri olacak. Nissan leaf, BMW i3 ve benzer CHAdeMO/CCS sistemi uyumlu elektrikli araçlar bu şarj ünitelerinden faydalanabilecek. Şarj ünitelerinin bu araba modellerinin bataryalarını 30 dakikada yüzde 80 doldurabileceği ifade edilmiş. Ama piyasada Tesla’nın 120 kW’lik Supercharger şarj birimleri ve Porsche’nin kurmaya başladığı 350 kW’lik yüksek kapasiteli birimleri gibi başka alternatifler de var. Hatta Tesla kendi elektrikli araç şarjlarını ABD’deki bazı benzin istasyonlarına bile kurmaya başlamış durumda.

Shell bu proje dahilinde, hangi tarihe kadar kaç istasyonuna şarj ünitesi ekleneceğinin bilgisini vermemiş. Fakat firmanın dünya çapında 25 bin civarında istasyonu olduğu biliniyor. Bir diğer petrol devi Total ise geçen sene toplamda 300 milyon dolar harcayarak, 5 bin adet benzin istasyonuna güneş enerjisi panelleri monte edeceği bilgisini vermişti. Total’in de istasyonlarına elektrikli şarj üniteleri kuracak bir diğer marka haline gelmesi kuvvetle muhtemel.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.