btbilgi

IBM yeni tanıttığı sunucu sistemi IBM Z ile kurumsal veri koruma alanında çok iddialı olduğunu ispatladı. Bu sistem verilerinizi her ne durumda olursa olsun şifreli tutmayı başarabiliyor. Yani bir dosya ister yedeklenmiş olsun, ister o anda kullanım halinde olsun farketmiyor. Ayrıca şifreleme anahtarları dışarıdan müdahale (yani hacking) saptanırsa kendi kendine imha oluyor. Bu da verilerinize kimsenin ulaşamaması demek.

Sibergüvenlik açısından bir ilk olan IBM Z, devamlı tehdit altında olan dijital ortamlar için ideal gibi gözüküyor. Çok hassas finansal veya operasyonel verilerin her an korunması için kullanılabilir. Ayrıca orduların ve hükümetlerin gizli projelerini korumaları için de uygun. IBM teknolojileri şu anda dünya üzerindeki tüm kredi kartı işlemlerinin yaklaşık yüzde 87’sini (yılda 8 trilyon işlem) korumak için kullanılmakta. Kredi kartı bilgilerini elde etmek için hackerların ne kadar hevesli olduğunu da gayet iyi biliyoruz. IBM yaptığı resmi açıklamada 2013’den beri 9 milyar’dan fazla dosyanın çalındığını ve bunların sadece yüzde 4’ünün olması gerektiği gibi şifrelendiğine dikkat çekiyor.

IBM bu sistemin kriptografik performansının, önceki nesil sunuculara göre yedi kat artırıldığını belirtiyor. Ayrıca IBM Z, 32TB’a varan bellek seçenekleri ile benzer şekilde donanıma sahip x86 sunucu sistemlerinden 18 kat daha hızlı işlem yapabiliyor. Java iş yükünü ise x86 alternatiflerine göre yüzde 50 daha hızlı tamamlayabiliyor. Fakat bunların hepsini geleneksel sistemlerin yüzde 5’i oranında maliyetle yapıyor. Sistem günde 12 milyar şifrelenmiş işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip. Sistemin gelişmiş şifreleme özelliği sadece dosyalarda değil, kurum dışı cihazlarda, API’lerde (Application Programming Interface) ve hatta uygulamalarda (IBM Cloud Blockchain servisi gibi) bile kullanılabiliyor.

IBM Z sisteminin testlerine son üç yılda 150 IBM müşterisi katılmış ve verdikleri geri dönüşlerle geliştirilmesine yardımcı olmuşlar. Sistem Avrupa Bilrliği’nin ‘Genel Veri Koruma Düzenlemesi’ (General Data Protection Regulation – GDPR) standartlarına tam uyumlu. 2022 yılında sibersuçların dünya ekonomisine 8 trilyon dolar zarar vereceği öngörülmekte. IBM de kendisini bu yakın gelecekteki olası en kötü sibergüvenlik senaryosuna hazırlıklı olacak servisi vermek için konumlandırmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.