Hız, çeviklik, çabukluk, koordinasyon, denge, dayanıklılık için… İp atla!

İp atlamak hayatında hiç spor yapmamış insanlarda harika sonuçlarını gördüğümüz üst düzey müsabakalara hazırlanan sporcular için de efektif bir egzersizdir

btbilgi

İp atlama… Birçok sportif parametreyi geliştirmenize yardımcı olan bir egzersiz çeşidi. Günümüzde popüler olan minimalizm felsefesine de oldukça uygun bir ekipman.

Yer kaplamaz, her yere taşınabilir ve her yerde çalışılabilir. Evde, ofiste, atölyede, tatilde, bahçede her yerde ip atlayabilirsiniz. Buna rağmen pozitif etkisi oldukça yüksek, oldukça kapsamlı bir egzersiz çeşididir. Fiyatı ucuzdur. Ulaşılması kolaydır. Hatta nalburdan alınacak halatlarla bile atlanabilir.

Hayatında hiç spor yapmamış insanlar için harika etkileri olduğu gibi Üst düzey müsabakalara hazırlanan sporcular için de oldukça efektif.

İp atlamaya ilk kez başladıysanız önce akıcı bir şekilde ip atlayacak duruma gelmek için birkaç gün yılmadan çalışmanız gerekir. Çünkü koordinasyonu geliştirmek o kadar kolay değildir. Ama gözünüzde de büyütmeyin. Günde 10-15 dakika çalışma ile birkaç günde çözersiniz. Yeni başlayan sporcularımda, ilk zamanlar ipe takıldıkça insanı sinir eden bir ruh hali yarattığını gözlemliyorum. Ama sonrasında sayılarını arttırdıkça daha da motive oluyorlar. Yani yılmadan çalışırsanız, iple atlamak oldukça kolay bir egzersiz.

Eğer akıcı bir şekilde düz  atlayabiliyorsanız. Artık videodaki diğer atlama çeşitlerini çalışın. Böylelikle hem koordinasyonunuzu geliştirirsiniz hem de ciddi bir antrenman yapmış olursunuz.

Artık tüm atlama drilllerini akıcı bir şekilde yapıyorsanız, o zaman ya sayı ya da süre ile çalışarak ip atlama setleri yapmaya başlayın. Meseala “8×50 atla, aralarda 1 dakika dinlen” veya “1 dakika atla 1 dakika” dinlen gibi.

Daha da ileriye taşımak istiyorsanız, ip atlama yanına başka fitness hareketleri ekleyin. Mesela “5 defa 50 tane atla + 10 tane Squat” yap gibi.

10 tane Atlama Egzersizi’ni videodan izleyebilirsiniz.

1- Düz Atlayış

2- Bir Sağ Bir Sol

3- Yanlara

4- Bir İleri Bir Geri

5- Çapraz Geçiş

6- Rotasyon

7- Geriye Atlayış

8- Diz Çek

9- Topuklar Kalçaya

10- Makas Ayak

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Marmara Üniversitesi Antrenörlük Bölümü mezunu olan Taha Engin, 2004 yılından beri Yüzme ve Fitness antrenörlüğü yapmaktadır. ABD'de efsanevi yüzücü Michael Phelps'in kulübünde eğitim almıştır. YüzmeMania kurucusu ve Teknik Direktörü, aynı zamanda kuvvet kondisyon antrenörüdür. Spor yaşamı, triatlon ve master yüzme ile devam etmektedir.