btbilgi

Jack Orlowski sıradışı bir yönetmen. Hayatını insanlığın doğaya verdiği zararı dokümante etmeye adamış bir belgesel yönetmeni. Orlowski küresel ısınmanın dünyamıza etkilerini göstermek için önce ‘Chasing Ice’ isimli yapımı hazırlamış. Şimdi ise okyanus yaşamına verdiğimiz zararı göstermek için yeni bir belgeselle bizi uyarmaya uğraşıyor: ‘Chasing Coral’

Aşağıda fragmanını görebileceğiniz ‘Chasing Ice’ belgeseli Orlowski ve başında çevre fotoğrafçısı James Balog’un olduğu bir ekibin kutuplardaki macerasının sonucu. Ekip yıllar boyu kutuplarda çekimler yapmış ve ısınmanın buzullara olan etkisini incelemişler. Videoda dev buzul dağlarının nasıl olup da dalgalara karıştığını, yokolduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Hala küresel ısınmaya inanmayanlar için bundan daha somut bir örneğin zor bulunacağı rahatlıkla iddia edilebilir.

Orlowski’nin online video servis sunucusu Netflix ile birlikte gerçekleştirdiği ‘Chasing Coral’ belgeseli ise bizi okyanus dünyasına götürüyor. Fragmanda “İnsanlar başka dünyalar bulmak için gökyüzüne heyecna ve merakla bakıyorlar. Halbuki bu gezegende ayaklarımızın altında hayat dolu, neredeyse başka bir evrenmiş gibi duran bambaşka bir dünya var“ deniliyor. Belgeselde mercan kayalıklarının ne kadar karmaşık ve güzel oldukları, nefes kesici su altı manzaraları ile sunuluyor.

Tabi ki bu güzellikleri yoketmek için insanoğlunun neler yaptığı da belgeselde anlatılmakta. Orlowski, Fast Company sitesine yaptığı açıklamada “Bazı kurumlar ve şirketler özellikle halkların kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. İnsanların çevre konularıyla ilgili kesin bir yaklaşımları olmamasının en büyük sebebi bu” diyor. Sırf bu yüzden etkileyici bir hikaye anlatımı ile bezenmiş bu dramatik çalışmayı gerçekleştirmeye karar vermiş. Okyanus sorunlarını insanlara birinci elden anlatabilmek için.

Sera gazları atmosferde toplanarak dünyanın ısısını yükselttikçe, okyanuslarda bulunan dev mercan resiflerini yokediyor. 2016 yılında dünyanın en büyük mercan birikimi olan, Avusturalya’nın kuzeydoğusunda bulunan ‘Büyük Mercan Resifi’nde gözlemlenmiş en büyük mercan ölümü yaşandı. 2 bin 300 kilometrelik ekosistemin 643 kilometresindeki mercanların yüzde 67’si öldü. Benzer mercan ölümleri başka yerlerde de gözlemleniyor. Belki şimdiye kadarkileri kurtaramadık ama eğer ısınma bu şekilde devam ederse, 2050 yılında dünya üzerindeki mercan resiflerinin yüzde 90’ını kaybetme ihtimalimiz var. Bu da mercanlar sayesinde yaşayan yüzlerce, belki binlerce bitki ve deniz canlısı türünün yokolması anlamına geliyor.

Belki de hala bir umut var, ama insanların bu türden bilgilendirici kanıtları kendi gözleri ile görüp karar vermeleri gerekiyor: Bu gezegeni ve insan ırkını kendi ellerimizle ölüme mi götüreceğiz?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.