btbilgi

AlphaBay dünya üzerindeki en büyük kaçak mal ve uyuşturucu pazarı olarak biliniyor. Normal web tarayıcı ile bu siteye ulaşmak mümkün değildi, çünkü internetin ‘Karanlık Web’ (Dark Web) denilen gizli bölümünde yer almaktaydı. Yani bu ve bunun gibi gizli sitelere ancak TOR tarayıcı ve benzeri araçlarla girebiliyorunuz. Ayrıca bu taraycıyı kurmak da yetmiyor, çünkü her karanlık web sitesinin kendine özel gizli adresleri var. Bunu da bilmek gerekiyor.

Gerçi artık pek önemi kalmadı, çünkü AlphaBay üç ülkede birden gerçekleştirilen operasyonlarla çökertildi. Wall Street Journal’in haberine göre Kanada emniyet güçleri, sitenin Quebec’de varolduğu saptanan sunucularını ele geçirmiş. Ayrıca sitenin yöneticilerinden biri olduğu bilinen ve aranan Alexandre Cazes’in ABD’ye teslimi konusunda işlemler devam etmekteymiş. Cazes sonunda bir Bangkok hapisanesinde intihar etmiş olarak ortaya çıkartılmış.

AlphaBay’in yokolması, sitede satışta bulunan 300 bin’den fazla ilanın birdenbire yokolması anlamına geliyor. Bu ilanlar arasında uyuşturucu, çalıntı kredi kartı hesapları, silahlar ve tonla çalıntı mal da bulunuyormuş. Sitenin günde yaklaşık 600 bin ile 800 bin dolar arasında geliri olduğu tahmin edilmekte.

Sitenin çökmesi ile yasadışı ilan sahipleri kendilerine başka siteler aramaya başlamışlar. Bazı kullanıcıların başka bir karanlık web sitesi olan Hansa’ya gittiği söylenmekte. Ama hafta sonu itibarıyla Hansa’nın da bu abartı kullanıcı akışını kaldıramadığı ve geçici olarak kapandığı ifade ediliyor. Bir diğer yasadışı pazaryeri sitesi olan Dream Market da aynı akibetle karşılaşmış ve aşırı yük yüzünden teknik sıkıntılar yaşamış. Bu sitelerde ödemelerin Bitcoin ve benzeri kriptopara birimleri ile yapıldığı ve kullanıcıların takip edilmesinin imkansız olduğu bilgisi veriliyor.

Çeşitli gelişmiş ülkelerin hükümetlerinin uzun zamandır AlphaBay gibi karanlık web sitelerini çöketmek için çalışmalar yaptığı biliniyor. Bu seferki önemli örneğin teknik ayrıntıları belli değil. Wired’ın konuyla ilgili yazısında forumlardaki kullanıcıların yüreğine korku salındığı yönünde açıklamalar yer almakta. Her ne kadar bu yasadışı faaliyetler ve satışların kısa zamanda tamamen ortdan kaldırılması mümkün değil gibi görünse de, en azından hükümetlerin sibergüvenlik ekiplerinin gittikçe daha iyi iş çıkartmakta olduğu kesin.

Yorumlar
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.