btbilgi

17 Temmuz günü bir süredir ‘Dünya Emoji Günü’ olarak kutlanıyor. Emoji karakterlerinin yayılmasında en büyük emeği geçen lerden biri olarak, Facebook bu güne özel istatistik bilgiler yayımladı. Facebook çapında emojiler her gün 60 milyon kere ve Messenger mesajlaşma platformunda da 5 milyar kere kullanılmakta.

Sosyal medya devine göre Facebook’da en çok kullanılanı ise ‘gülmekten gözlerinden yaş gelen’ (LOL) versiyon olmuş. Onu ‘aşık’ ve ‘ öpücük yollayan’ emojiler takip ediyor. En çok emojiyi yollayan ülkeler Amerika kıtalarında ABD, Meksika ve Brezilya; Avrupa’da İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya; Asya çapında ise Tayland ve Endonezya. Farklı ülkelerdeki kullanıcıların en popüler emojileri ise değişiyor.

Facebook emoji istastistikleri ile Dünya Emoji Günü’nü kutladı

Messenger platformunda ise en çok emojiyi gönderenler Avrupa’da İngiltere ve Fransa; Orta Doğu’da Mısır, Amerika kıtalarında ABD; Kanada ve Brezilya; Asya’da Hindistan, Tayland ve Endonezya. Bunların hepsini komple bir kıta-ülke olarak Avusturalya takip ediyor. Emojiler arasında aşk temalı olanların sıklıkla kullanıldığı dikkati çekmekte.

Dünya Emoji Günü’nü kutlamak amacıyla Messenger’da bir dizi yeni çıkartma yayımlanmış. Bunların arasında 17 Temmuz’da çeşitli ülkelerde gösterime girecek ‘Emoji Movie’ filminden karakterler de bulunuyor. Emojiler insanların online iletişim şekillerini en çok etkileyen öğe olarak, bir fenomen şeklinde popüler kültüre dahil oldu. Büyük markalar bile reklamlarında kullanıyor, hatta bir sözlüğü bile var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.