btbilgi

İlk olarak 1998’de başlayan 2003 yılında verdiği bir sene aranın ardından sektörden gelen yoğun talep üzerine her sene aralıksız sektörü değerlendirmeye devam eden Bilişim 500 araştırması sonuçları açıklandı.

Tubisad’ın yaptığı araştırmaya göre 2016 yılında bilişim pazarının Toplam büyüklüğü TL bazında yüzde 14.4 artarak 94,3 milyar TL oldu. Bu büyüklüğün 64,7 Milyar TL’sini İletişim Teknolojileri, 29,6 TL’sini de Bilişim Teknolojileri oluşturuyor. 2016 yılında hizmet kategorisinde yerlilik oranı yüzde 86, yazılım kategorisinde ise yüzde 60 oldu. Sektörün toplam ihracat rakamı da bir önceki yıla göre Türk Lirası bazında yüzde 32 artarak 3,1 milyar TL’ye ulaştı. Toplam ihracatın 2.041 milyar TL’si  yazılımdan geldi. Yazılım ihracatı ise geçen seneye göre yüzde 41 büyüdü.  En fazla ihracat yüzde 56 ile Ortadoğu ve Afrika yüzde 20 oran ile AB ülkelerine yapıldı.

Türk Telekom 18 yıldır birinci

BThaber şirketler grubu tarafından yapılan, araştırmada ilk 500 sıralamasının yanında farklı kategorilerde zirvede olan şirketler ödüllerini aldı. İlk 500 sıralaması ve iletişim teknolojileri kategorisinin birincisi Türk Telekom olurken, Bilgi Teknolojileri şirketleri arasında liderlik geçen sene olduğu gibi bu sene de İndeks Bilgisayar’da kaldı.

Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırması İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması bu yıl 18’inci kez gerçekleştirildi.  BThaber Şirketler Grubu adına M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri tarafından yapılan araştırmada bilişim sektörü yöneticilerinin yanısıra; kamuda bilişim alanında görev yapan yöneticiler, sektöre yön veren STK Başkanları ve basın mensuplarının da katılımıyla gerçekleşti.

Açılış konuşmasında  BThaber Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe Bilişim500 araştırmasının sektörde faaliyet gösteren 1000’in üzerinde şirketin paylaştığı verilerle oluşturulduğunu dile getirdi. Göçe, elde edilen sonuçların bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yanısıra kamunun ilgili birimleri için de yol gösterici veriler sağladığını işaret ederek her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’de bilişim sektörünün eğilimlerine ve vizyonuna uygun bir slogan seçmeye özen gösterdiklerini ifade etti.

Bilişim 500’de yeni değerlendirme kriterleri

Bilişimde verimlilik ve fayda için, her türlü yeniliğin, her ölçekli şirkette yerini güçlü biçimde aldığını görerek ‘Bilişim sektörü iş dünyasında kök salıyor’ sloganı ile ilerlediklerini söyleyen Göçe; “Bu sene de araştırmamızın sloganı doğrultusunda tüm Türkiye’ye yayılıp, her ölçekten şirketin kendinden bir şeyler bulabileceği, bilişim odağında önemli yenilikleri hayata geçirdik. Bunlardan ilki ‘Plus’ile gelen Anadolu il listeleri, Ar-Ge şirketleri listesi, 3 yaşından küçük genç şirketler ve 3 yaşından küçük en hızlı büyüyen bilişim şirketleri, törenimiz sonunda bu kavram altında takdim edeceğiz. Bilişimle kalkınan bir Türkiye için attığımız bu adımın, yani hayata geçirdiğimiz yeni kategorilerin büyük önem taşıdığına inanıyoruz” dedi.

Aka: “2050’ye kadar akıllı şehirlerle tasarrufumuz yüzde 50’yi bulacak

Türkiye’de bilişim alanındaki başarılı şirketlerin ödüllendirildiği Bilişim 500 Ödül Töreni’nde konuşan Müsteşar Suat Hayri Aka, Bilişim 500 Araştırması sonuçları 18 yıldan beri sektöre rehberlik etmekte olduğunu, Türkiye’de mobil geniş bant alternetasyon oranının diğer ülkelere göre yüzde 7.4 oranında daha yüksek olduğunu, dolayısıyla ulusal geniş bant stratejilerinin ulusal geniş bant alt yapısının geliştirilmesi açısından son derece önemli bir rol oynadığını ifade etti. Geniş bant penetrasyonundaki yüzde 1’lik büyümenin yüzde 4,5 oranında GSMH artışını getirdiğini söyleyen Aka ülkemizin geniş bant stratejisi için gereken fonun hazırlanmış olduğunu yakında sektörüm ile paylaşılacağını da müjdeledi. Aka konuyu “Bilişimde bir liralık yatırım yirmi beş liralık katma değer sağlamaktadır. Akıllı şehirleşme gayri safi yurtiçi hasılaya yüzde 15 katkı sağlamaktadır. Akıllı teknolojilere dünyada yılda 10 milyar dolardan fazla yatırım yapılmakta bu yatırımın gelecek 5 yıl sonunda yılda 27 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. 2050’ye kadar akıllı şehirler sayesinde toplam tasarrufun 22 milyon USD ulaşacağı düşünülmektedir” şeklinde özetledi.

Yerlilik ve millilik kendi ürünlerimizi ihraç etmek için önemli

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan Bilişim 500 araştırması ile ilgili olarak açıklamasında; “Bilişim sektörünün aynası olarak görülen Bilişim 500 Araştırması, yatırımlar için gösterge, kamu ve özel sektör için önemli bir kaynak. Günümüzde tüm sektörlerin işleyişini aynı anda etkileyen en önemli faktör bilgi ve iletişim sektöründeki gelişmeler. Haberleşme sektörünün de içinde bulunduğu bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik faaliyetler de bu sektörün gelişimindeki en büyük araç. Ülkeler ancak tasarım, Ar-Ge ve üretimle güçlenir ve dünyada söz sahibi olabilir. Kurumumuz ve ülkemiz özellikle en üst seviye teknoloji gerektiren haberleşme alanında yerlilik ve milliliğe çok önem vermektedir. Bu kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmenin ve hatta ürünlerini ihraç eder duruma gelmenin bir göstergesidir” dedi.

Suat Hayri Aka’ya, konuşmasının ardından Murat Göçe tarafından BTHaber Sektöre Katkı Ödülü takdim edildi. Bilişim 500 ödül töreninde aynı zamanda sektör duayenlerine de ödül verildi. Bilişim sektörüne 35 yıl ve üzerinde emek vermiş olan Maro Teknoloji Genel Müdürü Fatma Leyla Maro, Signum Teknoloji Genel Müdürü Can Kaynar, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, ödüllerini Murat Göçe’nin elinden aldı.

BThaber Genel Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi ise, 3 ayrı BThaber Özel Ödülü’nü sırasıyla 2016 Yılı Anadolu’nun Parlayan Yıldız Firması Ödülü’ne layık görülen Efa Bilişim Yazılım’a (Kahramanmaraş), 2016 Yılı BThaber Özel Müşteri Ödülü’ne layık görülen Biltam’a ve 2016 Yılı BThaber Dostluk Ödülü’ne layık görülen Yrd. Doç. Dr. Tayfun Acarer’e sundu.

69 kategoride ödüller sahiplerini buldu

Törende bilişim teknolojilerinin toplam 69 kategoride zirveye ulaşan şirketleri ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Teknolojileri sektörlerinin zirvedeki 5 şirketi ödüle layık görüldü. Ciro sıralamasına göre 2016 yılı büyük ödülü Bilişim Sektörü Türkiye Birincilik Ödülü ve  İletişim Teknolojileri şirketleri sıralamasında zirve yine Türk Telekom’un oldu. İletişim şirketleri sıralamasında Türk Telekom’u sırasıyla; Turkcell, Vodafone, KVK ve Brightstar izledi. Bilgi Teknolojileri şirketleri arasında liderliği İndeks Bilgisayar alırken, Teknosa ikinci, Penta üçüncü, Arena dördüncü, Bilkom ise beşinci oldu.

Son Yılda En Fazla Büyüyen Bilişim Şirketi’nin Demsistem olarak açıklandığı listede, Son 3 Yılda En İyi Performans Gösteren Bilişim Şirketi ise Datagate oldu.

Bilişim 500, PLUS yapılandırması ile gelecek vaat eden şirketlere yer verdi

Bilişim 500, bilişim dünyasında oyuncu olan daha fazla yetkin şirketi kapsayabilmek için bu yıl PLUS yapılandırmasını da araştırmaya dahil etti. Böylece büyüklük ve ciro olarak Bilişim 500’de yer alamayan ancak sektör için önem taşıyan şirketler de araştırmada yer alma şansı yakaladı.

PLUS kapsamında kendi alanında veya bölgesinde güçlü konumda olan genç şirketler, Ar-Ge yapan şirketler ve Anadolu firmaları değerlendirildi. Böylece kendi kulvarındaki firmalarla yarışarak Plus tablolarında kendilerini gösterebilme şansı elde eden şirketler de Bilişim 500 kapsamında ödüllendirildi.

Ödüller ana  ve alt kategoriler olmak üzere farklı kategorilerde sahiplerini buldu

Donanım alt kategorilerinde; Sunucu Kategori Birincisi Penta Teknoloji, Ağ Donanımı Kategori Birincisi Netaş, OT/VT Donanımı Kategori Birincisi Perkon, Çevre Birimleri  Kategori Birincisi Penta Teknoloji, ATM ve POS Sistemleri Kategori Birincisi NCR, Masaüstü Bilgisayar ve OEM Kategori Birincisi Penta Teknoloji, Görüntü ve Ses Sistemleri Kategori Birincisi Teknosa, Sistem Entegratörü Görüntü ve Ses Sistemleri Kategori Sensormatic, Veri Yedekleme ve Depolama Donanımı Kategori Birincisi Penta Teknoloji, Telekomünikasyon Alt Yapı Donanımı Kategori Birincisi Hes Kablo, Dağıtıcı Mobil Telefon Kategori Birincisi Brightstar, Tablet ve Taşınabilir Bilgisayar Kategori Birincisi Penta Teknoloji, Sistem Entegratörü Veri Yedekleme ve Depolama Kategori Birincisi KoçSistem, Çeşitli Donanım Kategori İnform, Tüketim Malzemeleri Kategori Birincisi Penta Teknoloji oldu.

Yazılım alt kategorileri’nde Güvenlik Yazılımı Kategori Birincisi Exclusive Networks, Doküman/Arşiv Yönetim Yazılımı Kategori Birincisi Koda, CRM Yazılımı Kategori Birincisi SAP, ERP Yazılımı Kategori Birincisi Itelligence, Türkiye Merkezli Üretici ERP Yazılımı Kategori Birincisi Mikro Yazılım, Mobil Uygulamalar Kategori Birincisi Arvento, İş Uygulamaları Kategori Birincisi Innova, Sanallaştırma Kategori Birincisi Data Market, Sektörel Yazılım Kategori Birincisi Netaş, Türkiye Merkezli Üretici Sektörel Yazılım Kategori Birincisi Softtech, Veri Ambarı/İş Zekası Yazılımı Kategori Birincisi P.I Works,

 Hizmet alt kategorileri’nde ise ödülleri; Danışmanlık Kategori Birincisi STM Savunma Teknolojileri, Eğitim Kategori Birincisi Bilginç IT Academy, Çağrı Merkezi Hizmeti Kategori Birincisi Turkcell Global Bilgi, Kurulum Bakım Destek Hizmetleri Kategori Birincisi Isbak, İnternet Hizmeti Kategori Birincisi Türk Telekom,

Katma Değerli Mobil ve İnternet Hizmetleri Kategori Birincisi Biotekno, Alternatif Operatör Hizmeti Kategori Birincisi TTM Telekom, Barındırma Yönetim Bulut Hizmeti Kategori Birincisi KoçSistem, Yayın Hizmeti Kategori Birincisi Türksat, Diğer Dış Kaynak Kullanım Hizmeti Kategori Birincisi Atlas Yazılım aldı.

Alt kategorilerde ödül alanları uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin Türkiye Temsilcisi Donanım Alt Kategori Birincisi Artı Bilgisayar, Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin Türkiye Temsilcisi Yazılım Alt Kategori Birincisi SAP, Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin Türkiye Temsilcisi Hizmet Alt Kategori Birincisi Pupa Bilişim, Türkiye Merkezli Üretici Donanım Alt Kategori Birincisi Karel,

Türkiye Merkezli Üretici Yazılım Alt Kategori Birincisi Softtech, Sistem Entegratörü Donanım ve Yazılım Alt Kategori Birincisi Netaş, Sistem Entegratörü Hizmet Alt Kategori Birincisi KoçSistem, Dağıtıcı Donanım Alt Kategori Birincisi Brightstar oldu.

Ana kategorilerde ödül alan şirketler; Türkiye Merkezli Üretici Ana Kategori Birincisi Karel, Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin Türkiye Temsilcisi Ana Kategori Birincisi Alcatel Lucent, Sistem Entegratörü Ana Kategori Birincisi Netaş, Hizmet Sağlayıcı Ana Kategori Birincisi Turkcell Global Bilgi, Telekom Şirketi Ana Kategori Birincisi Türk Telekom, Dağıtıcı Ana Kategori Birincisi İndeks Bilgisayar olurken; Özel kategorilerin birincileri: Donanım İhracatı Kategori Birincisi Hes Kablo, Yazılım İhracatı Kategori Birincisi Netaş, Hizmet İhracatı Kategori Birincisi Atos, Son Yılda En Fazla Büyüyen Bilişim Şirketi Kategori Birincisi Demsistem, Son 3 Yılda En İyi Performans Gösteren Bilişim Şirketi Kategori Birincisi Datagate olarak saptandı.

Bu sene ilk defa uygulanan yeni bir yapılandırma ile Bilişim 500 PLUS kategorisi için için saptanan şirketler de; Bilişim 500 Plus Ar-Ge Yatırımı Kategori Birincisi Netaş, Bilişim 500 Plus 3 Yaşından Küçük Genç Şirketler Kategori Birincisi Tente Elektronik, Bilişim 500 Plus 3 Yaşından Küçük En Hızlı Büyüyen Bilişim Şirketleri Kategori Birincisi Fiz Bilişim olarak belirlendi.

Bilişim 500 sıralamasının ilk 10’unda yer alan satış gelirleri sıralamasına göre Bilişim sektörünün en büyükleri de sırasıyla; Türk Telekom, Turkcell, Vodofone, Indeks Bilgisayar, KVK Teknoloji, Brightstar, Teknosa.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.