btbilgi

İTÜ ARI Teknokent’in bu yıl ikincisini düzenlediği Beetech 2016 Ödülleri, “Çıtayı Yükseltenler” temalı etkinliği ile sahiplerini buldu. Beetech konuşmacıları arasında bu yıl, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ve Türk Telekom CEO’su Paul Doany de yer aldı. Etkinliğe teknokent firmalarının üst düzey temsilcileri, endüstrinin teknoloji liderleri, yatırımcılar ve yöneticiler katıldı.

Beetech 2016 ödüllerinde firmalar İTÜ ARI Teknokent Performans Kriterleri’ne göre değerlendirildi ve 20 tanesi 6 ayrı kategoride ödüle, 4 firma da özel ödüle layık görüldü.

Beetech ödüllerinin farklı ölçeklerdeki firmaları teşvik etmek amaçlı olarak düzenlendiğini belirtirten İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca: “İTÜ ARI Teknokent olarak bir üniversitenin Ar-Ge ve inovasyonu desteklemek amacıyla şirket kurmasının önemli bir örneğini teşkil ediyoruz. Girişimcilik, Ar-Ge ve inovasyon ekosistemine kazandırdıklarımızla sadece Türkiye’nin değil dünyanın da ciddi markalarından birine dönüşmüş durumdayız. Ülkemize katma değer yaratacak yeni projelerin destekçisi ve üreticisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

İTÜ ARI Teknokent’in hedefi Küre’nin teknoparkı olmak

Birkaç sene önce teknoloji üretiminde “çıtayı yükseltme” fikrinden yola çıkılarak hazırlanan performans kriterlerinin etkisini göstermeye başladığını belirten İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan, Beetech ödüllerinin firmalar için bir ayna görevi gördüğünü belirterek: “İTÜ ARI Teknokent olarak en büyük hedefimiz küresel bir teknoparka dönüşmek.

Bu amaç doğrultusunda da çok önemli adımlar atıyoruz. 2016 sonunda metrekare başına Ar-Ge gelirimiz 2013’e göre yüzde 70, Ar-Ge personel gelirimiz yüzde 46 artış gösterdi.

Her sene daha fazla firmanın sunduğumuz bu verimli iş ortamından yararlanmasını istiyoruz. Bu doğrultudaki çalışmalarımız neticesinde 2015 ve 2016 yılsonunu kıyasladığımızda firma sayısında yüzde 33 artış sağladığımızı görüyoruz.

Personel sayımız 2016 yıl sonunda 6 bin 183’e ulaşırken, çok önem verdiğimiz kadın istihdamında da yüzde 27’lik artış sağladık.

Bugün bünyemizdeki firmalar 807 proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Teknokentler Ar-Ge’nin ticari yüzü” dedi. Çolpan Ar-Ge cirolarının 2015’e göre yüzde 22 artış göstermiş durumda. İhracat ise dalgalı döviz kuruna rağmen dolar bazında yüzde 9 arttı. Akademisyenler tarafından kurulan firma sayında da yüzde 24 oranında artış yaşandı. İTÜ ARI Teknokent olarak girişimciliğin ve teknoloji üretiminin üssü olmak adına çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Ekosisteminin yüzde 10 iyileştirilmesi ülke ekonomisine 331 milyar USD katkı sağlayacak

Ödül töreninin konuşmacılarından TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik konuşmasında yeni çağı tanımlayan olgu olan “dönüşüm”e değinerek, yaşamın tüm alanlarında hissedilen bu dönüşümün en belirleyici faktörü olarak karşımıza dijital teknolojilerin çıkışını işaret etti.

Bir süredir, dijital teknolojilerin değişim hızının doğrusal değil, eksponansiyel bir şekilde arttığını söyleyen Bilecik, dijital teknolojilerin değer zincirinin tamamında en ileri seviyede kullanılması yoluyla bir yandan üretim süreleri kısalırken, diğer yandan üretim miktarı, üretim kalitesi ve bütünde verimliliğin arttığını vurguladı.  İş dünyasına bakıldığında sağlıktan finansa, enerjiden gıdaya tüm sektörlerin iş yapış biçimlerinin bu dijital dönüşümden etkilendiğini dile getiren Erol Bilecik bu değişim rüzgarı ile var olan endüstriler baştan aşağı yeniden tanımlanırken, daha önce var olmayan yepyeni endüstrilerin de doğduğunu görülüyor. Dijital dönüşüm ve Sanayi 4.0 kavramlarının hayatımızda hızla aldığı yerde, ekonomik fırsatlar kadar risklerin de karşımızda durduğunun farkında olmamız gerekiyor, günümüzde yenilikçi olamayan firma ve ekonomilerin rekabet gücü giderek azalıyor dedi.

Erol Bilecik konuşmasında girişimcilik ekosistemi ve Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini dünyanın baktığı yerden değerlendirerek “2017 Küresel Girişimcilik Endeksine göre Türkiye 137 ülke arasında 36. sırada yer alıyor.

2017 Küresel Girişimcilik Endeksine göre girişimcilik ekosisteminin yüzde 10 iyileştirilmesinin, ülke ekonomisine 331 milyar USD kazandıracağını ortaya koyuyor.

Genç nüfus oranı yüksek bir ülke olarak girişimcilik iştahımız da yüksek; ancak ülke olarak girişimcilerimizi destekleyecek kültür ve mekanizmaları da geliştirmemiz gerekiyor.

Özellikle son yıllarda, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminde çok ciddi gelişmeler yaşıyoruz. Girişimciliğin yaygınlaşması ve bilinçli girişimcilerin çeşitli sektörlerde yerini alması için son yıllarda gerek devlet gerek özel sektör çalışmalarının hızla arttığını görüyoruz. Girişimciliği destekleyen üniversitelerin sayısı da her geçen gün artıyor. Üniversite ve sanayi işbirlikleri gelişiyor. Melek yatırımcıların faaliyet gösterdikleri akredite ağ sayısı yükseliyor. Her geçen gün ortak çalışma alanlarının ve kuluçka merkezlerinin yenilerinin açıldığına şahit oluyoruz. Bunlar çok olumlu ve sevindirici gelişmeler” şeklinde fikirlerini dile getirdi.

Beetech 2016’da İTÜ ARI Teknokent firmaları ödülle buluştu

Beetech 2016 Ödül Töreni’nde toplam 20 firma iş hacimlerine göre “Kuluçka”, “Küçük”, “Orta” ve “Büyük” ölçekli olmak üzere ayrı ayrı değerlendirilerek, 6 farklı kategoride ödül kazandı. “Küçük” ölçekli firmalardan Maxim, “Orta” ölçekli firmalardan Analog Device, “Büyük” ölçekli firmalardan da Ericsson ve Vodafone ayrı kategorilerde ikişer ödülün sahibi oldu.

Kuluçka Kategorisi 

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Birincisi: ICMS

Ulusal Uluslararası Destekler Birincisi: TAZI

AR-GE İhracat Birincisi: Pandora

AR-GE Gelir Birincisi: Misone

Küçük Ölçekli Firma Kategorisi

Ulusal Uluslararası Destekler Birincisi: EDS

Üniversite Sanayi İşbirliği Birincisi: AIM Enerji

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları ile AR-GE İhracat Birincisi: Maxim

AR-GE Gelir Birincisi: Mikro Yazılım

 Orta Ölçekli Firma Kategorisi:

Ulusal Uluslararası Destekler Birincisi: Sestek

Üniversite Sanayi İsbirligi Birincisi: Dialog

AR-GE İstihdam Oranı Birincisi: Foreks

Fikir ve Sınai Mülkiyet Hakları ile Arge İhracat Birincisi: Analog Device

AR-GE Geliri Birincisi: Kron

Büyük Ölçekli Firma Kategorisi 

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları İle AR-GE İstihdam Oranı Birincisi: VODAFONE

Ulusal Uluslararası Destekler Birincisi: İNNOVA

Ulusal Sanayi İşbirliği Birincisi: ARGELA

AR-GE İhracat ile AR-GE Geliri Birincisi: Ericsson

Beetech 2016 Ödül Töreni’nde özel ödül kazanan 4 firma ve kategorileri ise şu şekilde sıralandı

Yönetimle Uyum Özel Ödülü – ATP

Start-up Özel Ödülü- Buy Buddy

Yılın Girişim Sermayecisi Ödülü – Revo

Ar-Ge Öncüleri Özel Ödülü – Bülent Kaytaz

Güniz Karaman, Güniz Karaman, Güniz Karaman, Güniz Karaman, Güniz Karaman

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.