btbilgi

Güneş Sistem’inin en ikonik şeylerinden biri, Jüpiter gezegeninin üzerindeki dev kırmızı göz olsa gerek. Bu göz aslında Dünya’nın çapından daha büyük çapa sahip bir fırtına. Şimdiye kadar hep uzaktan incelediğimiz ve sırlarını merak ettiğimiz bu göz, NASA’nın Juno uydusu sayesinde ilk kez yakından görüntülenebildi.

Juno uydusu 10 Temmuz günü bu fırtınanın yaklaşık 9 bin kilometre üzerinden geçti ve çeşitli fotoğraflar çekti. Görüntülerin Dünya’ya ulaşması birkaç gün sürdü ve sonunda NASA bu fotoğrafları tüm insanlıkla paylaştı. Görüntüler kurumun, sırf Juno’nun çektiği fotoğrafları yayınlayan JunoCam isimli resmi sitesinde görülebilir.

Juno aracı Jüpiter’in çevresinde dönmeye devam ederken, biliminsanları da alınan görüntüler ve toplanan verileri analiz etmeye başladı. Halen bu devasa fırtınanın enerjisini nereden aldığı veya nasıl oluştuğu bilinmiyor. Fakat fırtınanın gözünün, Jüpiter atmosferinin üst tabakalarına kadar çevresini etkilediği saptanmış durumda. İleri tarihlerde yapılacka geçişlerde daha fazla veri toplanması ve özellikle de fırtınanın atmosferik özelliklerinin saptanması planlanıyor.

Aşağıda size JunoCam’den birkaç güzel fotoğraf örneği veriyoruz. Bir not olarak şunu ekleyebiliriz: Fotoğraflar Juno’nun çektiği orijinallerden biraz farklı, ayrıntıların daha iyi anlaşılabilmesi için üzerlerinde bazı oynamalar yapılmış olabilir. Orijinal fotoğrafları da JunoCam sitesinde bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.