btbilgi

Sanal gerçeklik pazarı, üreticilerin ve yatırımcıların istediği hızla büyümedi. İlk dalgada piyasaya çok az çeşitte profesyonel ürün çıktı ve fiyatları herkesin alabileceği seviyede olmadı. Bu üreticilerin içinde en çok dikkat çekenlerinden Oculus, Facebook tarafından satın alındığından beri çeşitli sıkıntılar yüzünden planlar devamlı revize edildi. Ama şimdi Facebook pazara yepyeni bir ürün daha sürmek niyetinde.

Bloomberg’in verdiği habere bakılırsa, Facebook hem fonksiyonellik hem de fiyat olarak daha uygun bir gözlük tasarımı peşinde. 200 dolar gibi daha düşük bir seviyede piyasaya çıkması hedeflenen yeni gözlükle ilgili pek fazla bilgi yok. Ama Facebook yetkilileri “Tek başına çalışabilecek bir sanal gerçeklik gözlüğü konusunda büyük ilerlemeler kaydettiğimizi söyleyebiliriz” diyorlar. Bu da bir PC’ye bağlı olmak zorunda olmadan çalışacak bir gözlük demek.

Yeni gözlük modeli, video oyunlar ve sanal sosyal medya ortamları için şimdikilerden daha iyi bir seçenek olacakmış. Facebook gözlük piyasaya çıkmadan önce çeşitli uygulama ve oyun geliştiriciler ile ortak projeler yapmak niyetinde deniliyor. Gözlüğün kendisi ise 2018’in içinde bir zaman piyasaya sunulacak.

Tabi ki Facebook bu pazarda tek başına değil. Halen piyasada ürünleri olan HTC ve Sony dışında, akıllı telefon takılarak kulanılabilen sanal gerçeklik gözlüğü çözümleri ile Google ve Apple da buralarda olacaklar. Ayrıca Google firması Lenovo ile anlaşıp HTC Vive gözlüğün bir PC-bağımsız versiyonunu da tasarlamak peşinde. Bakalım sanal gerçeklik savaşlarının ikinci safhası hangi şirketler arasında yaşanacak. Ne olursa olsun, yine biz tüketiciler kazançlı çıkacağı gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.