btbilgi

Dünya çapında yenilenebilir enerji ve çevreyi koruma konusunda bir bilinçlenme yükselirken, bazı şirketler bu konularda tamamen duyarsız kalıp işlerine bakıyorlar. Daha kötüsü ise fosil yakıtların kullanımını destekleyerek, tüm kazançlarını bundan elde eden şirketler. Kar amacı gütmeyen bir çevre kurumu olan Carbon Disclosure Project (CDP), 1988’den beri dünyanın endüstriyel sera gazı üretiminden en çok sorumlu 100 şirketi listelemiş.

Bu 100 şirketin tesislerinden çıkan zehirli gazlar, dünyanın tüm endüstriyel sera gazı emisyonunun yüzde 71’ini oluşturmakta. CDP’nin hazırladığı rapor son 28 yılda fosil yakıt endüstrisinin nasıl yükseldiğini ve hangi firmaların buna ne kadar katkıda bulunduklarını ayrıntıları ile veriyor. ‘CDP Carbon Majors Report 2017’ isimli çalışmada ülke bazında çevreyi fosil yakıtlarla en fazla kirleten ilk üç ülke sırasıyla Çin, ABD ve Hindistan olmuş.

Aşağıda CDP’nin atmosferi en çok kirleten endüstriyel şirketler listesinin ilk 20 şirketini görebilirsiniz. Bir numarada Çin’in kömür santrallerinden sorumlu devlet kurumu, ikinci sırada Suudi Arabistan petrol şirketi Aramco ve üçüncü sırada Gazprom OAO var. Ayrıca listede dev benzin firmaları olan Exxon, Shell, BP, Chevron, Total ve Lukoil da dikkat çekiyor. Listenin tamamı ise raporun kendi sayfasında görülebilir.

Dünyanın sera gazı emisyonundan yüzde 70 sorumlu 100 şirket
Kaynak;: CDP (Görsele tıklayıp daha büyük haline ulaşabilirsiniz)

Rapora göre bu 100 fosil yakıt bazlı şirket 1988’den beri atmosfere 923 milyar ton değerinde karbondioksit dengi emisyon salmış durumda. 1988 önemli bir yıl çünkü uluslararası çevre koruma protokolü olan ‘Intergovernmental Panel on Climate Change’ bu yıl devreye alınmış. 923 milyar tonluk sera gazı, 1751’de başlayan Endüstriyel Devrim’den beri dünya çapında atmosfere salınmış zehirli gazların yarısından daha fazlasını oluşturuyor.

CDP bu listenin bir karalama veya aşağılama çalışması olmadığını söylüyor. The Guardian’a yapılan açıklamaya göre bu kadar ayrıntılı bir çalışma ile küresel yatırımcılara bilgi verilmek istenmiş. Paris Antlaşması’nı imzalamış ülkeler çevreyi ve atmosferi korumak için söz vermişken, enerji alanında yatırım yapan firmaların ve kişilerin neye neden yatırım yapmamaları gerektiğine dair bir klavuz oluşturmak niyetindeler. CDP bu listenin göz ardı edilip, hiçbir şey yapılmaması durumunda dünyanın geleceği ile oynamış olacağımızı savunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.