btbilgi

ABD Uzay Araştırmaları Kurumu NASA epey zamandır Mars gezegenine yapılacak bir insanlı görevden bahsetmekte. Bu görevin aşamaları ve ayrıntıları anlatıldı, hatta ticari uzay firmaları ve başka ülkeler bile bu yarıştaki planlarını açıkladılar. Fakat NASA’nın insanlı uçuş görevleri müdürü William H. Gerstenmaier şok bir açıklama ile herkesi şaşırttı. Açıklamaya bakılırsa kurumun bu görev için yeterli bütçesi yok.

12 Temmuz Çarşamba günü ‘American Institute for Aeronautics and Astronautics’ kurumunda yaptığı açıklamada Gerstenmaier şöyle konuştu: “İnsanların Mars’a ayak basacağı tarihi veremiyoruz, çünkü şu anda bütçemize yapılmış olan yüzde 2 artış ile Mars’a iniş yapılacak sistemleri geliştirmemiz mümkün değil. Mars atmosferine giriş, iniş ve yüzeye ayak basma operasyonları şu anda bizim için çok ciddi bir problem oluşturuyor.” NASA şimdiye kadar bu proje için ayrılan bütçenin büyük kısmını dev SLS roketi ve Orion uzay aracı için harcamış durumda.

NASA’nın uzay planları Mars’la sınırlı değil tabi. Arada bir bahsedilen Ay’a yeni bir insanlı araştırma görevi de var. Ayrıca AY ötesindeki uzay yolculukları için bir ara geçit haline gelmesi planlanan ‘Deep Space Gateway’ istasyon projesi de hala tartışılmakta. Gerstenmaier açıklamasında bu istasyonun NASA için öncelikli proje haline gelebileceğinden bahsediyor.

Her hangi proje olursa olsun, NASA özelleştirilmiş ticari bir kurum olmadığı için her dönemde ABD başkanlarının ve senatosunu atadığı bütçe dahilinde çalışmak zorunda kalmıştı. Yeni ABD Başkanı Donald Trump’un da uzay araştırmaları konusunda çok hevesli olmadığı, daha başkanlığından önce bile bilinen bir konuydu. Ama NASA bu sıkıntıları ticari şirketlerle ve başka ülkelerin uzay araştırma kurumları ile ortaklıklar yaparak bir nebze de olsa çözmeye çalışıyor. Bakalım Mars görevi gerçekleşecek mi, yoksa uzun süre daha bir hayal olarak mı kalacak?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.