btbilgi

İngiltere’nin büyük şehirleri, Avrupa çapında en yüksek hava kirliliği oranları ile boğuşan şehirlerden bazıları. Londra başta olmak üzere bir çok büyük Avrupa şehrinin yerel yönetimleri, araçlardan kaynaklanan zararlı gaz emisyonlarını azaltmak için önlemler almaya çalışıyor. İşte bunlardan biri de Londra’nın geleneksel tasarımlı taksilerini geleceğe taşımak.

Londra’nın taksileri çok uzun zamandır ‘London Taxi Company’ tarafından üretiliyor ve işletiliyor. Şimdi bu şirket adını ‘London Electric Vehicle Company’ (LEVC) olarak değiştiriyor, ama isim dönüşümün sadece ilk aşaması. Firma gheleneksel taksilerin yerini alması hedeflenen ilk elektrikli taksi modelini de tanıttı. Firma bu proje için 325 milyon Sterlin yatırım almış durumda. Ayrıca ileriki aşamalarda gözünü diğer büyük dünya şehirlerine de çevirecek.

Yeni elektrikli Londra taksisi TX tam elektrikli değil, aslında bir hibrit. Bir batarya ile beslenen elektrik motoruna destek olması için küçük bir benzinli motor da takılmış. Böylece menzili ciddi şekilde genişleyen araç, tam şarjla 644 kilometre yol gidebilecek. Sadece elektrikli modda ise menzil 110 kilometre olarak belirtilmiş. Araç çöl sıcağında ve kutup soğuğunda bile çalışacak şekilde tasarlanmış.

Aracın testleri bu sene içinde tamamlanacak ve ilk örnekler şehirde kullanıma başlanacak. TX’in şu anda kullanılmakta olan normal dizel versiyona göre haftalık 100 Sterlin’lik yakıt tasarrufu yapması bekleniyor. Aracın Ar-Ge çalışmaları İngiltere’de ve kardeş şirket Volvo’nun destekleri ile yapılmış, üretim de yine İngiltere’deki fabrikada gerçekleştirilecek.

Yorumlar
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.