btbilgi

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosferik Araştırmalar Kurumu (National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA) 2016’da özel bir drone projesi açıklamıştı. Saildrone isimli bu proje insansız araçlarla okyanuslardaki hava durumu ve bunun deniz canlılarına etkisini incelemek için başlatılmıştı. Yelkenli birer tekneyi andıran bu yüzen drone’lar, güneş ve rüzgar enerjisi ile beslenerek denizlerde binlerce kilometre katedecekler.

Geçen seneden bu yana araçların testleri tamamlanmış ve Temmuz ortasında ilk dizi Saildrone aracı okyanusa bırakılacak. Drone’lar Alaska’dan yola çıkacak ve biri Bering Denizİ’nde gezinecek. Diğer ikisi ise Bering Boğazı’ndan kuzeye, Arktik Okyanusu’na doğru seyahat edecekler. Bu araçlar Arktik Okyanusu’nda buz oluşumları, karbondioksit seviyesi, deniz canlılarının bulunduğu yerler, yoğunlukları ve davranış biçimleri gibi konularda bilgi toplayacak.

Eylül ayında araştırmacılar iki Saildrone aracını daha denize indirecek. Kaliforniya’dan yola çıkacak araçlar altı ay boyunca 14 bin kilometreden fazla yol katedecek ve Ekvator çizgisinde seyahat ederek ölçümler yapacaklar. Bu iki drone, dev fırtınaları önceden tahmin edebilmeye yarayan ‘Tropical Pacific Observing System’ (TPOS) sisteminin geliştirilmesi ve daha doğru veri toplama için kullanılacaklar. Araçların üzerinde veri toplama ve gözlem faaliyetleri için birçok farklı türden sensör ve alıcı bulunuyor.

Araştırmacılar bu yenilikçi yöntemin araştırma gemilerinin yerini almasını beklemiyorlar. Gemiler, sinyal şamandıraları ve uydularla beraber çalışacaklar; araştırma gemilerinin bulunamadığı noktalara kendi kendilerine gidecekler. Gemilerin ekiplerinin yaptığı ölçümlerin bir kısmını otomatik olarak toplarken, insan bağımsız çalıştıkları için operasyonel maliyetleri de oldukça düşürebiliyorlar. Saildrone sistemi, NASA’nın okyanus araştırma projesi SPURS-2 için de destek olacak.

Yorumlar
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.