btbilgi

Dikey tarım kavramı son yıllarda sıkça duyduğumuz bir endüstri halini almaya başladı. AeroFarms gibi küçük ölçekli veya Panasonic gibi büyük ölçekli üreticilerin örneklerini de gördük. Ayrıca kendisi evde taze yeşillik yetiştirmek isteyenler, dikey tarla teknolojilerinin minyatür halini Ava Byte veya Herbert gibi cihazlarla mutfaklarına taşıyabiliyorlar. 2015’den beri bu sektörde olan FreshBox Farms ise biraz farklı ve modüler bir yaklaşımla dikkat çekiyor.

FreshBox Farms’ın ana şirketi Crop One Holdings CEO’su Sonia Lo, Fast Company sitesine yaptığı açıklamada “Bizim için teknoloji tabi ki çok önemli ama birinci sırada değil. Teknolojiye tapmıyoruz. Bitkileri yetiştiren şey tabi ki ileri teknoloji. Şirketler mükemmel LED ışıklandırmalar, damla sulama sistemleri, kontrol yazılımları, doz bazlı gübreleme mekanizmaları ile harika işler çıkartıyorlar. Biz ise mümkün olduğu kadar hızlı ve yüksek volümde sebze üretmenin peşindeyiz” diyor.

Bu yaklaşım FreshBox Farms’ı, ABD çapında kar marjı en yüksek iki ticari dikey tarla şirketinden biri yapmış. Diğerini ise zaten biliyoruz, yıllık 900 tonluk üretim başarısı ile AeroFarms. Kısa sürede kar odaklı çalışmayan benzer dikey tarla girişimlerinin kısa sürede iflas ettiği bilgisi de veriliyor. Bunlar arasında FarmedHere, PodPonics ve LocalGarden gibi örnekler var. Bu şirketlerin kısa sürede çökmesinin ana sebebi olarak, ağır maliyetler gerektiren abartı teknolojilerin altına girmiş olmaları. Ayrıca çoğu lojistik sorunlarını aşmak amacıyla şehir merkezlerine yakın olabilmek için, pahalı araziler ve binalar üzerinde yüksek yatırım gerektiren tesisler inşa etmişler.

FreshBox Farms ise şu anda dikey sebze üretimi için kilogram başına en az para harcayan firma olarak dikkat çekiyor. Sonia Lo bunun sırrını teknolojiye yaklaşımları ve ölçeklenebilir modüler sistemleri olarak göstermekte. Firma tesislerinde 12 sebze üretiyor. Her bir sebze kendi özel konteynerine sahip. Her konteynerin içindeki hava, ısı ve su koşulları o sebzeye özel şekilde optimize ediliyor. Birden fazla sebze bir arada olmadığı için, her sebze maksimum büyüme için ince şekilde ayarlanabiliyor. Tüm ağ tek merkezden 7/24 kontrol edilmekte ve üretim arttıkça yeni konteynerler eklenmekte.

Bu dikey tarlada üretim birinci, teknoloji ikinci sırada: FreshBox Farms

Firma henüz agresif bir ‘dikey’ yöne de dönmemiş durumda. Talep ve üretim arttıkça, kapasiteyi dikeye çevirmek de mümkün olacak. Modüler konteyner sisteminde üstüste konteynerler koyarak üretimi katlamak çok kolay. Böylece tesis için araziye verdiğiniz para da değişmeyecek. FreshBox Farms şu anda bile ABD’nin dokuz farklı yerinde yeni tesisler açma planları yapıyor. Hedef 5 yılda 25 dikey tarla açmak ve her birinin günde 1-3 ton arası sebze üretmesi. Lo’nun şu sözleri durumu çok iyi ifade ediyor: “Eğer büyük çaplı düşünmüyorsanız, bu endüstride bulunmanızın bir manası yok.”

Gelecek 10 yıl içinde dikey tarım endüstrisinin sadece ABD’de 100 bin kişilik istihdam sağlayacağı öngörülmekte. Şehirlerin ve insanların taze gıdaya olan ihtiyaçları büyükçe ve doğal tarım alanları azaldıkça (ayrıca çiftçilik öldükçe) bu yepyeni yaklaşımların çok daha önemli hale geleceği kesin gibi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.