btbilgi

Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden AMD, ezeli rakibi Intel ile rekabetinde bir mihenk taşı daha döşedi. 13 Temmuz’da yapılan resmi açıklama ile, üst seviye işlemci serisinde AMD “Beni de unutmayın!” diyor. Ağustos ayında piyasaya sürülecek Ryzen Threadripper serisi, Intel’in en üst seviye Xeon işlemcileriyle başedecek kadar güçlü gibi görünüyor.

AMD’nin Kıdemli Müdür Yardımcısı, İşlemci ve Grafik Bölümü Genel Müdürü Jim Anderson, ilk aşamada iki model Ryzen Threadripper olacağını söyledi. İki işlemci de hızaşırtmaya (overclocking) açık, dört ekran kartı desteği için 64 PCI Express özelliğine sahip ve dört kanal DDR4 bellek modüllerine hazır olacaklar. İşlemciler AMD’nin referans tasarımlı Soket TR4 serisi anakartlarına uyumlu olarak gelecek.

Bu iki yeni Ryzen Threadripper’ın alt modeli 12 çekirdekli, 24 izlek (thread) bulunan 1920X olacak. Bu model 3,5GHz / 4,0GHz (boost modu) hıza sahip. Üst model olan 1950X ise 16 çekirdek ve 32 izlek (thread) ile 3,4GHz / 4,0GHz (boost modu) hızlarında. 1920X’in ABD fiyatı 799 dolar ve 1950X’in ABD piyasa fiyatı ise 999 dolar olarak belirlenmiş. Bu işlemciler Intel’in en üst seviyedeki X299 platformu ve 12 çekirdekli Skylake X mimarili i9 serisi işlemcileri ile kapışacaklar.

Ryzen Threadripper’ın ilk görüleceği ürün ise oyunculara hitap eden Alienware firmasının Area-51 Threadripper Edition PC ürünü olacak. Bu ürün 27 Temmuz’da piyasaya sürülecek ve iki işlemci modeli arasında seçim yapılabilecek. PC’deki işlemciler hızaşırtılmış olarak sunulacaklar, ayrıca farklı ekran kartı seçenekleri de müşterilere sunulacak.

AMD’nin Intel’e üst seyive işlemci cevabı: Ryzen Threadripper
Alienware Area-51 Threadripper Edition PC

Bu üst seviye seri, AMD’nin yeni ‘Zen’ mimarisi ile üretilmiş Ryzen 5 ve 7 serilerinin ardından geliyor. Ryzen 7 işlemciler bu Mart ayında üç model olarak çıkmıştı. Onu hemen ardından bir ay sonra orta seviye Ryzen 5 serisi takip etti. Firmanın giriş seviyesi Ryzen 3 işlemcileri ise Temmuz ayının sonundan itibaren çok uygun fiyatlar ile dünya çapında piyasaya sürülecek.

Yorumlar
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.