btbilgi

Epilepsi ve Parkinson hastalığı gibi nörodejeneretif hastalıklarla başetmenin en iyi yollarından biri, hastanın beynine direk dokunmak. Ama günümüzde kullanılan beyin arayüzü teknolojileri hala çok kaba kalıyor. Ayrıca ameliyat ile beyne fiziksel olarak müdahale ettikleri için zarar verme olasılıkları da yüksek. ‘Beyin-bilgisayar arayüzü’ (brain-computer interface – BCI) denilen bu cihazların yakın gelcekte daha küçük ve zararsız olması için çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Zararsız yeni beyin arayüzü ile nörolojik hastalıklara umutBunlardan en ümit vereni ise ABD Savunma Bakanlığı’nın ileri seviye bilimsel araştırmalar yapan kurumu DARPA’nın bir projesi. ‘Neural Engineering System Design’ (NESD), nöral mühendislik alanında bir çığır açabilir. DARPA tarafından 15,8 milyon dolarlık bir fon sağlanan proje, beyne zarar vermeden daha fazla kanal ile hücrelere ulaşmak niyetinde. Ekibin tasarladığı cihaz, esnek bir silikon elektronik taban üzerinde bir milyon hücreye ulaşabilecek çoklu kanal yapısı sunuyor. Çipin boyu 1 santimetreküp, kalınlığı ise bir metal para kadar olacak.

Yeni beyin arayüzü projesinde çalışan biliminsanları, gelecek dört yıl içinde çalışır bir örneği ABD Sağlık Bakanlığı testlerinden geçirmiş olmayı planlıyorlar. Bu cihaz beynin görme, işitme ve algılama merkezlerine kalıcı olarak yerleştirilecek. Bu merkezlerden alınacak beyin sinyalleri, mikro kanallar aracılığı ile kaydedilecek ve kablosuz şekilde dış bilgisayarlara aktarılacak. Ayrıca gerekli olduğu zaman cihaz aracılığı ile beyin hücrelerine elektrik sinyalleriyle müdahale edilecek.

Beyne zarar vermeyen bu çipler gelecekte sadece nörolojik rahatsızlıkların çözümünde değil, aynı zamanda yenilikçi beyin-bilgisayar bağlantılarının üretilmesine de yol açabilir. Böylece Elon Musk ve başka vizyonerlerin bahsettiği yapay zekalar ile direk bağlantı hayalleri gerçek olabilir. İnsan ve yapay zekanın beraberce, iletişim halinde olacağı modellerin nasıl sonuçlar vereceği ise şimdilik ancak bilimkurgu edebiyatının alanına giren bir hayal.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.