btbilgi

ABD’de hala taşrada yaşayan 24 milyon kişi internete erişim sağlayamıyor. Microsoft bu insanlara fiberoptik kabloyla veya tepeden balonlarla değil, bölgede kullanılmayan TV kanalları üzerinden genişbant internet hizmeti vermek niyetinde. ‘White Spaces Technology’ (beyaz alan teknolojisi) denilen bu yöntem, aynı evlerimizdeki uydu alıcılarımız üzerinden internet erişimi almamız, video-on-demand filmler izlememiz gibi çalışıyor.

Yapılan araştırmalara göre ABD’nin birçok yerinde kullanılmayan TV frekansları bulunuyor. Bu frekanslar zamanında bazı kanallara veya firmalara atanmış ama kullanım süresi dolunca terkedilmişler. Microsoft spektrumdaki bu boş frekansları kullanarak, ihtiyaç duyulan her bölgeye üzerinden genişbant internet erişimi vermek istiyor. Hedef ise gelecek 5 yıl içinde 12 eyaletin en uzak noktalarında yaşayan 2 milyon kişiye genişbant servis götürebilmek. İlerleyen yıllarda ise dünyanın farklı noktalarında aynı teknolojiyi yaymak olacak.

Bu hafta Washington’da düzenlenen Microsoft’un yıllık işortakları konferansı ‘Inspire’ etkinliğinde ayrıntıları açıklanan proje, yerel startup’lar ile birlikte yayılacak. Bunların ilk örneklerinden biri Kenya’da gerçekleştirilmiş. Mawingu Networks isimli küçük bir şirket kuran Benson Maina, beyaz-alan teknolojisi sayesinde internet kafesine TV sinyalleri üzerinden internet getirmiş. Microsoft’un teknik ortaklığı sayesinde hayatında internet bile görmemiş insanlar buraya gelip çok ucuz fiyatlara tüm dünyaya açılan bir kapıya erişebiliyorlar. Şu anda Microsoft’un ortaklığı ile Jamaika, Namibya, Tanzanya, Tayvan, Filipinler ve Kolombiya gibi çeşitli ülkelerde pilot projeler yürütülmekte.

Microsoft’un genel müdürü Brad Smith, internet erişimi olmayan ABD’li taşra sakinlerinin yüzde 80’ine bu teknoloji ile çok uygun maliyetle ulaşmanın mümkün olduğunu savunuyor. Geleneksel internet sağlayıcılar bu uzak bölgelere altyapı kurmak istemiyorlar, çünkü ulaşabildikleri azıcık insandan elde ettikleri gelir altyapı maliyetlerini kurtarmıyor. Ama genişbant internet herkesin hakkı, neyse ki 2008’den beri yapılan teknik çalışmalar meyve vermeye başlamış.

Bu teknolojinin hızla yayılmasının önünde iki engel var. Birincisi TV yayınlarının ve sinyallerinin düzenlenmesinden sorumlu kurumların bu projeye katılması gerekli. Fakat bazı yayıncı kesimlerin lobicileri, sinyal yelpazesinin kontrollerinden çıkacağı mazereti ile gerekli düzenlemelerin yapılmasına karşılar. İkincisi ise bu teknolojiyi destekleyen alıcı cihazların maliyetleri, bunlar hala çok ucuza internet sunabilmek için biraz pahalı. ABD hükümeti bu konuda maddi bir destek verecek mi, o da pek belli değil. Ama bunlar gerçekleştirse, milyonlarca insana daha dünyanın kapıları aralanabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.