btbilgi

11 Temmuz tüm kriptopara birimleri için önemli bir gün olarak kabul ediliyor. Bitcoin ve diğer dijital paraların neredeyse hepsi çok ciddi değer kayıpları yaşadılar. Bitcoin Salı günü yüzde 8,82 değer kaybetti, Çarşamba biraz yükselerek 2.300 dolara geldi. Ethereum Classic yüzde 18,41 ile önemli değer kayıplarından birini yaşadı ve Çarşamba günü 200 dolardan işlem gördü. Litecoin yüzde 11,36 değer kaybetti, birçok başka dijital para ise çok daha yüksek oranda düşüş gördüler. IOTA’nın yüzde 27,63 ile en büyük düşüşü gördüğü belirtiliyor. Onu yüzde 22,82 düşüş ile Ripple takip ediyor.

Kriptopara birimleri sırf 2017 içinde yüzde 4 bin 500 oranında değer kazandılar. 1 Ocak 2017 itibarıyla Bitcoin 997 dolardan işlem görürken, şimdi 2.000 doların çok üzerinde. Ethereum ise yıl başında 8,35 dolar seviyesindeydi. Son 1-2 aydaki dijital para dalgalanmasının sebebi olarak çeşitli spekülasyonlar gösteriliyor. Ama Temmuz ayı özellikle Bitcoin ağının yeniden ölçekleneceği bir zaman olduğu için özellikle önemli. Ölçeklenme sırasında blok büyüklüğü değişmeyecek ama paranın kapasitesi yüzde 70’e kadar artabilir denilmekte. Bitcoin düşse de yükselse de, peşinden diğer kriptopara birimlerini sürükleyecek kadar güçlü bir etken.

Uzmanlar ise kriptoparaya yatırım yapmak için ideal bir zaman olabileceğinden bahsediyorlar. Coin Telegraph sitesinin görüştüğü uzmanlar satış için kötü bir dönem olduğunu, kullanıcıların eğer alım yapmayacaksa bile şimdilik ellerindeki dijital paralara tutunmaları gerektiğini ifade ediyorlar. ICO (Initial Coin Offering) danışmanı Murray Barnetson ancak panik ortamı herkese hakim olursa işlerin daha kötüye gideceğini, onun dışında durumun değişmeyeceğinden bahsetmiş.

Bitcoin Powpow’dan Edward Cunningham Temmuz ayında sıkıntılar yaşanacağını ama Ağustos başı itibariyle değerlerin tekrar yükselişe geçmesini beklediklerini söylüyor. Coin Telegraph’ın yorum aldığı bir diğer ICO uzmanı Priyabrata Dash de aynı fikirde, Ağustos’da yükseliş bekleniyor. Ghana Blokzinciri Enstitüsü (Ghana Blockchain Institute) başkanı Samuel Dwomfour ise potansiyel yatırımcıların kriptopara piyasasına girmeleri için ideal zaman olduğunu savunmakta. Bitcoin Powpow’dan bir diğer uzman da, şu dönemin Bitcoin ile ilgilenen herkes için harika bir satınalma fırsatı olduğunu ifade etmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.