btbilgi

Bu aralar blokzinciri (blockchain) teknolojisi ile gerçekleştirilen ilginç projelere denk düşüyoruz. BKM’nin ‘Keklik’ projesi gibi bizden bir örnekten sonra, şimdi de İngiltere’den yenilikçi bir startup çıktı. Provenance isimli şirket, gıda sektöründeki her noktayı şeffaf ve güvenilir kılmak için geliştirdiği çözüme 800 bin dolarlık bir yatırım almayı başarmış.

Provenance gıda alanında blokzinciri kullanan nadir şirketlerden olarak biliniyor. Firma çözümünü önce Güneydoğu Asya ülkelerinde ton balığı ürünlerini takip için, daha sonra da dünyanın en büyük tüketici kooperatifinde pilot proje olarak kullanmış. Yeni aldıkları yatırım sayesinde 2025’e kadar 1.000’den fazla yiyecek-içecek firması ve markası ile, üretimden tüketime tüm zinciri şeffaf hale getirmek niyetindeler. Takip edilen ürünün tarladan toplandığı andan, müşterinin önüne gelinceye kadar ne aşamalardan geçtiği ve kalitesi her an kontrol edilebiliyor.

Şeffaf bir gıda üretim zinciri için blokzinciri: Provenance

Venture Beat sitesine bakılırsa şirkete yatırımı yapanların başındaki ‘Humanity United’, Omidyar ailesinin bağışçı fonlarını idare eden bir vakıf. Yatırım fonunda bu vakfa en büyük blokzinciri yatırımcı kurumlarından ‘Merian United’, startup hızlandırıcısı ‘Plug and Play Tech Center’ ve ‘Angel Academe’, John Taysom gibi bazı melek yatırımcılar katılmış. Humanity United’ın resmi açıklamasında Provenance’ın çalışmalarının üreticiler, çiftçiler, toptancılar, tüketiciler ve zincirde yer alan çalışanların hepsi için faydalı olduğu belirtilmiş.

Provenance firamsı Ekim itibarı ile blokzinciri sayesinde şeffaf şekilde takip edilebilecek ilk 100 ürünü gözler önüne serecek. Bu yönde öncelikle İngiltere’nin ‘Soil Association for Organic September’ kurumu ile organik gıda ürünleri üzerine çalışmışlar. İsteyen İngiliz kökenli yiyecek-içecek üretici ve tüketici kurumları firmanın web sitesinden sisteme kayıt olabiliyorlar. Provenance’ın zincir şeffaflaştırma süreci, şimdiye kadar 200 marka ile güçlenmiş durumda. Firma yakın gelecekte İngiltere dışında operasyonlara da girecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.