btbilgi

Geleneksel hostel kavramı, yerini yenilikçi, modern ve misafirperver yaklaşımlara bırakıyor. Pekin’deki ‘Together Hostel’ de bunlardan biri. Studio Cao Pu tarafından tasarlanan bu bina, müzik festivallerindeki çadır topluluklarından ilham alınarak inşa edilmiş. 800 metrekarelik geniş bir tek parça alana, çadırlara benzeyen portatif odalar dağıtılmış.

Hostelin merkezinde büyükçe bir çadır-alan bulunuyor, burası biraraya gelme, yemek yeme, eğlenme, konser verme gibi aktiviteler için planlanmış. Amaç beraber yaşayan ama birbirilerine tamamen yabancı insanların yakınlaşabilmesi ve sosyalleşmesi için alan üretmek. Çevresinde ise bir dizi çadır-oda bulunuyor Bu odalar tek veya birden fazla kişinin kalabileceği büyüklükte. Duvarları yarı şeffaf ve gündüzleri dışarıdan gelen tüm ışığın mekana dağılmasını kolaylaştırıyor.

Oda birimleri yanyana veya üstüste konlarak farklı tasarımlarla rahat bir akış yakalanmış. Bazı odalar içiçe döndürülerek arkadaş gruplarının kalabileceği minik toplanma bölümleri oluşturulmuş. Odaların hepsi sanki insanlar beraberce kamp yaparmış gibi bir his veriyor. Bazı oda birimleri içlerinden yataklar çıkartılıp depo alanı olarak da kullanılabiliyor. Hostelde ayrıca mutfak, kafe ve yemek bölümleri var.

Son yıllarda modüler yapı kullanan birçok tasarım görüyoruz, bu hostel de en güzel örneklerden biri.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.